ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Владета Јеротиќ објасни кратко и јасно: Дете е токму такво каков е вашиот брак!

Владета Јеротиќ објасни кратко и јасно: Дете е токму такво каков е вашиот брак!

Зборовите на Владо Јеротиќ ќе ве натераат да размислите.

Она што ќе одлучи дали детето се развива погрешно е недостатокот на топлина, безбедност и авторитет кај самите родители – напиша Владета Јеротиќ – еден од омилените српски академици, психијатри и писатели. Децата не го зајакнуваат бракот. Каде што има добар брак, тој може да стане уште подобар со децата. Каде што не е добро, станува полошо.

Стабилните бракови се стабилни, без разлика колку деца има. Значи, детето е исто како брак.

– Она што ќе одлучи дека детето ќе се развие погрешно е недостатокот на топлина, сигурност и авторитет кај самите родители.

Затоа што ако детето е навистина беспомошно на почетокот, од кога може да го добие првиот неопходен импулс кон безбедноста и грижата отколку од родителите. Нема друг критериум за сопствената вредност освен признанието што го добива од непосредната околина.

Возрасните се гледаат едни со други како што би сакале да бидат другите, или како што би сакале да бидат сами, и откако ќе бидат убедени (ако се убедени) дека луѓето не се такви, тие ги критикуваат, со еден збор, одбиваат да прифатете ги како еднакви во играта на возрасните., да ги примите такви какви што се навистина.

– На мало дете му треба внимание, друштво, заштита, морално охрабрување и љубов повеќе од никого и подоцна.

Претпоставка е дека љубовта всушност се раѓа на рана возраст кога детето чувствува дека неговата потреба за безбедност е релативно задоволена и дека првенствено ја задоволува мајката која ги внесува своите непосредни и несебични чувства во неа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!