ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Внесете Среќа, Љубов И Богатство Во Вашиот Дом: Овие Растенија Имаат Исклучително Моќна Симболика

Алое

Алое вера (Алое вера) носи среќа и позитивна енергија и ги шири лошите вибрации. Тенџере со алое прво мора да има слој од камења, потоа песок, па земја.

Не сака премногу влага, се напои малку еднаш неделно, а во зима, во мирен период, еднаш месечно.

Бамбус

„Среќен бамбус“ (Dracaena braunii) одржува хармонија во куќата и ги подобрува меѓучовечките односи на работа. Покрај тоа, тој носи среќа, напредок и пари.

Инаку, не е вистински бамбус, само потсетува на тоа. Лесно е да се одгледува. Малку светло, повремено наводнување и овој бамбус е среќен.

Пашира

Воден костен или пашира (Pachira aquatica), “дрво на пари”, носи и зачувува среќа и благосостојба – “зачувување” е симболизирано со испреплетени стебла. Добро толерира сув воздух, не бара посебна грижа и лесно се прилагодува. Само во лето и пречи директното сонце.

Красула

Ако им се верува на Јапонците, Crassula ovata привлекува пари, особено ако се стави во близина на влезната врата. Не бара, само треба да внимавате да не се напои често во зима, кога е во фаза на мирување. Доволно е еднаш или двапати за цела зима.

Орхидеја

Привлекува, велат тие, позитивна енергија и радост.

Сортите за кои не е потребен посебен напор (Phalaenopsis) често се напојат во фазата на раст, а поретко во фазата на мирување. Во зима, тие се чуваат на светло, а во лето се отстрануваат од сонцето. Со соодветна грижа, орхидеите можат да цветаат 2-3 пати годишно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!