ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Внимавајте на тик-ток : Дознајте се за оваа апликација

Внимавајте на тик-ток : Дознајте се за оваа апликација.

За само три години откако беше отворена социјалната мрежа TikTok, стана најпопуларната мрежа меѓу младите луѓе. Во овој краток период, собра околу 3 милијарди корисници. TikTok има големи пропусти и безбедносни проблеми, кои самата американска влада ги истражува.

Кога се регистрирате за TikTok, вашата сметка е стандардно јавна, што значи дека секој може да ги гледа вашите видеа, да ви испраќа инстант пораки и да ги користи информациите за вашата локација.

Родителите треба да ги вклучат сите поставки за приватност за сметките што ги користат децата, така што само луѓето што ги знаат можат да комуницираат со нив, да гледаат видеа или да им испратат порака во апликацијата.

Ова значи или да се одлучите за приватна сметка или да ги смените поставките за коментари, дуети, реакции и пораки до пријателите наместо „секого“. Исто така, можете целосно да ги исклучите овие опции.

Оваа апликација бара децата што ја користат да се постари од 13 години, со цел целосно да го искористат искуството на TikTok, иако постои можност помалите деца да имаат пристап до апликацијата.

Секој под 13 -годишна возраст мора да има одобрение од родител или старател.

Опцијата што е достапна само во САД е да се вклучи дополнителна приватност за деца под 13 -годишна возраст. Овозможувајќи ја оваа опција, децата можат да гледаат само чисти видеа и не смеат да коментираат, пребаруваат или објавуваат свои видеа.

Сепак, недостатокот на овие опции ја прави оваа апликација непривлечна за повеќето деца, а заобиколувањето на тој дел бара само внесување лажен датум на раѓање, па дури и тоа не е совршено.

Претходно оваа година, TikTok започна да воведува опции што им помагаат на родителите да водат сметка за тоа што нивните деца „прават на оваа апликација“. Овие опции се нарекуваат “Режим за семејна безбедност”.

Една од опциите што ја воведоа е да се оневозможат директните пораки за лица под 16 години.

Она што родителите можат да го направат кога станува збор за безбедноста на децата е да ги користат овие опции:

• Дигитална благосостојба – TikTok ви дава можност да ја користите вашата сопствена сметка TikTok за да управувате со телефонот на вашето дете од вашиот уред користејќи ја опцијата Family Pairing во апликацијата. Ако изберете Спарување семејство, треба да го преземете на вашиот телефон.

• Друга одлична опција е да ја користите функцијата “Време на контрола на екранот”. Оваа поставка ги ограничува корисниците на максимум два часа дневно на апликацијата, но исто така можете да ја ограничите на 40 минути.

• Ограничен режим – Блокирајте содржина за возрасни, но дури и ако филтерот е вклучен, децата што самите ја користат апликацијата може да наидат на видеа што не се соодветни за нив.

• Семејно спарување – ви овозможува да ги контролирате горенаведените две поставки и да ги оневозможите директните пораки на сметката на вашето дете.
Освен ограничениот начин, не постои начин да се филтрира содржина на TikTok, затоа на родителите им се препорачува да споделат сметка со деца помлади од 13 години. Ова ќе ви овозможи да внимавате што гледа и објавува вашето дете.

TikTok е платформа која ја поттикнува креативноста и многу корисници се возбудени да ги покажат своите таленти на другите.

Меѓутоа, со користење на допаѓања и комплименти, предаторите можат да им олеснат на децата да влезат во нивниот живот, правејќи ги посебни луѓе, додека им помагаат да соберат што е можно повеќе лајкови и позитивни реакции.

Важно е да знаете дека некои деца документираат и објавуваат по цел ден. Без разлика дали профилот е јавен или не, на TikTok важно е да бидете популарни и да имате многу следбеници, а повеќето од нив се странци.

Единствениот начин да го заштитите вашето дете е целосно да се вклучите во неговиот „виртуелен свет“, да го едуцирате и да ги посочите негативните и лошите работи што доаѓаат со користење на такви апликации. Научете го вашето дете како да се заштити на овие платформи.

И што е најважно, објаснете му на детето како неговите објави можат да влијаат и потенцијално да повредат други деца, но и дека има многу лоши луѓе на тие платформи кои можат да го повредат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!