ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Во 50-тите треба да ја избегнуваме оваа храна: Одржувајте линија

Во 50-тите треба да ја избегнуваме оваа храна: Одржувајте линија.

По 50-та година од животот, метаболизмот се забавува, па затоа е многу потешко да се одржи витката линија.

Сепак, нема потреба од очај. Нутриционистите велат дека ако ја намалите вашата исхрана и ја изберете вистинската храна, можно е да имате идеална тежина.

Кога влегуваме во 6-та деценија, мора да се следат одредени правила.

Кети Фераро, диететичар и асистент на Универзитетот во Калифорнија, вели дека треба да јадеме помалку калории за да изгубиме тежина со возраста. Треба да јадете 250 калории помалку од вообичаеното.

Пожелно е да вклучите повеќе овошје, зеленчук и посни протеини во менито. Фокусот треба да биде на разновидна, но умерена диета. Исто така, се препорачува умерена физичка активност.

Кога жените влегуваат во менопауза, тие не го метаболизираат шеќерот толку добро, затоа треба да јадат помалку јаглехидрати.

Оваа храна е на „забранетата листа“:

Нутриционистите советуваат жените по 50 години да избегнуваат виршли, колбаси, сланина и скоро сите производи од суво месо, бидејќи се солени и полни со адитиви. Оваа храна е масна и преработена, па затоа е нутриционистички помалку вредна.

Протеинските чоколади се полни со шеќер и индустриски состојки. Тие често содржат протеини во соја во прав кои биле третирани со пестициди. Пазете се и од „уличните“ пуканки, бидејќи тие често се печат во старо, лошо масло и се презаситени со него. Ајде, целосно исфрлете ги закуските од вашата исхрана.

Исто така ограничете го внесувањето на црвено месо.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!