ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Во гнев ги забораваме сите наши правила – најдобро ќе ја запознаете личноста во 3 ситуации.

Во гнев ги забораваме сите наши правила – најдобро ќе ја запознаете личноста во 3 ситуации.

Човечкиот живот е серија подеми и падови, успеси и разочарувања, радости и потраги, знаење и глупост.

Колку пати сте слушнале некој да каже „многу го сакав и тој ме предаде“. И почнувате да се прашувате дали можеме да запознаеме некого доволно добро, бидејќи има ситуации кога се однесувате како што никогаш порано не би се. За се е виновна нашата наивност, малата глупост, имагинацијата и вербата дека луѓето се менуваат или дека саканата личност секогаш ќе биде таму.

Понекогаш треба да го погледнете саканиот однадвор за да разберете дека идеални луѓе не постојат, има само „наши“ и „сакани“.

Затоа, отфрлете ги сите соништа за совршен свет и трезвено погледнете ги вистинските факти. Ќе ја запознаете секоја личност најдобро во три ситуации, па да видиме какви се.

1. Во осаменост

Само сами со себе можеме трезвено да гледаме на болните работи, да ги отфрлиме мислењата на другите и да извлечеме сопствени заклучоци.

Нашата свест ни кажува во целосна тишина, на пример, пред спиење илјада мисли ја напаѓаат нашата свест, стотици прашања, како гром, ја разбиваат ноќната тишина.

Само во овие моменти можеме гласно да кажеме што навистина сакаме, што или кога ни треба, за што сонуваме и за што се стремиме. Сите наши стравови одамна се обраснати со густа кожа на заштитни емоции, лесни лаги и вечна самоизмама. Само осаменоста и искрениот разговор со себе ќе ви помогнат да се запознаете без вообичаената светска рутина, странско влијание и познанства од детството.

2. Во гнев – тогаш ги забораваме сите правила

За жал, сите сме сурови, секој од нас содржи сад со лутина и огорченост. За време на кавгата, од нас извираат грди зборови, закани, навреди и, што е најчудно, искреност. Во тие моменти ја изложуваме душата и мислите.

Мораме да се плашиме од себе во овие секунди, бидејќи понекогаш се знаеме толку длабоко што подоцна нема да можеме да си ја простиме оваа страшна „изложеност“ на самите себе. Ние избираме како ќе живееме, што ќе создадеме и со кого ќе комуницираме. Ние ја пишуваме нашата историја рачно, врз основа на личното искуство и нашите надежи, но изливите на страст ги отвораат нашите досега непознати граници, и тие не се секогаш причина за гордост.

3. Во нови околности – затоа што тука ги напуштаме своите навики.

Ние сме луѓе на системот, робови на распоредот и патници на случајноста. Секој од нас има свој систем на поврзување со околностите. Луѓето се навикнуваат на се и сешто , на која било возраст и на кој било континент.

Некој се качува, стиска заби, а некој оди според протокол, како тоа да е единствениот начин да се преживее. Само кога ќе се најдеме во нова ситуација, на ново место или меѓу нови луѓе, го покажуваме нашето вистинско лице. Сите ние носиме маски и ги менуваме автоматски во вистинско време.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!