ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Во која земја можете да пиете најскапо, а во која најевтино пиво?

Многу патници сметаат дека пробувањето на локалното пиво е неопходен дел од нивното патување . Сепак, цената на овој добро познат алкохолен пијалок драматично варира од земја до земја.

За да бидете сигурни дека ќе пробате некое од највкусните пива на светот без да го надминете буџетот,  ги споредивме цените на овој пијалок во 58 земји.

Најскапото пиво на светот е во блискоисточната држава Катар. Во просек, пивото тука чини 11,26 УСД по шише. Но, во Катар не само што ќе платите најмногу за шише пиво, туку ќе треба да добиете и специјална дозвола за да можете да ја купите.

najeftino-pivo-svet

Исто така, Катар воведе 100% данок на увоз на алкохол во пресрет на Светското првенство во фудбал, кое ќе се одржи во 2022 година, па оттаму и високата цена на шише пиво.

Може да пиете најевтино пиво во Јужна Африка – чини 1,68 американски долари за шише.

Чешка беше победник според највисоката стапка на потрошувачка на овој алкохол, бидејќи во просек едно лице пие дури 468 шишиња од овој пијалок годишно.

Земјата чии граѓани трошат најмногу пари на него е Германија, со скоро 2.000 долари годишно годишно.

Босна и Херцеговина е исто така на списокот; нашите соседи се на осмото место на најголемите алкохоличари, но благодарение на просечната цена од 2 долари за шише, Босанците трошат нешто помалку од 650 долари годишно .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!