ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Во оваa село нема патишта, а секоја куќа изгледа од бајка: Се слушаат само птици и лаење на кучиња

Дали некогаш сте посакале да живеете некаде во село како од бајките? На место каде има слатки куќи, многу реки и миризливи цвеќиња.

Можеби би можеле дури и да се возите со брод таму, чисто за промена, ако сте уморни од автомобилот.

Дали ви се чини дека такво место не постои? Не сте биле во право.

Постои вакво село и се наоѓа во Холандија .

Селото Гиторн е основано на почетокот на 13 век и е апсолутно фасцинантно. И, знаете што е особено интересно? Во него нема патишта.

Секоја куќа во ова волшебно село изгледа како некој херој на Дизни да може да живее во неа.

selo-bajka-holandija

Главното превозно средство во селото Гиторн е брод. Нема патишта, има само пешачки патеки и канали. А има вкупно 176 мостови. Повеќето жители имаат чамци со тивок мотор, така што нема бучава. Најгласните звуци што можат да се слушнат доаѓаат од животните кои живеат тука.

githorn

Во текот на годината доаѓаат голем број туристи, што е логично, бидејќи многумина сакаат да видат место кое се споредува со рајот на земјата. Секако, ги оставаат своите автомобили на патот, па доаѓаат во селото пеш. Таму можат да изнајмат брод или да одат на турнеја со локален туристички водич.

chamac

Иако можеби мислите дека Гиторн е убав само во пролет, не сте во право. Ова место изгледа волшебно во текот на целата година. Дури и во зима, кога водата во каналите понекогаш замрзнува, тука може да се ужива. И тоа е особено интересно за Божиќ и Нова Година.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!