ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

“ВОДА” на Давор Јордановски за спектакуларно затворање на 42 издание на Скопско Лето

Давор Јордановски – Пијанист, композитор, уметник, продуцент.

Јордановски со своето класично музичко образование како и бројните музички стилови поп, џез, музика за филм, R&B, амбиентална, jazz fusion и симфониска музика изградил долгогодишна успешна кариера ширум светот. Музичар со долгогодишна успешна кариера ширум светот, сконцентриран со работа во Канада.

Добитник е на најпрестижната Marty Award награда за најдобар инструменталист, а тој со неговата група “ВОДА” го нурнуваат слушателот во древни звучни предели, обмислени со модерен вкус. “Вода” е динамична и флуидна по стил, инструментација и звук.

“Вода”се храни од својата околина и зазема форма во контекст во кој се изведува, отелотворувајќи, истовремено, спокој, чистота, промена, моќ и бес – исто како и самата вода.

Покрај разновидноста во инструментацијата и интелигентно распоредените ритмички варијации, музиката на “ВОДА” се одликува и со динамична и течна инструментација и звук.

Музиката на “ВОДА “е вешто изработен спој на заводливи балкански мелодии со џез, фанк, класични и рок стилови.

Виолинистката Сања Шуплевска од Канадскиот музички центар при Полифонија, по долгогодишна соработка со Давор Јордановски го иницираше овој концерт – проект “Вода”кој вклучува разновидни инструменти и умно распоредени ритмички варијации.

Промоцијата на “Вода“е во рамките на затварањето на овогодинешното 42 издание на Скопско лето со завршен концерт кој ќе се одржи во Купшумли Ан со почеток во 21 часот. Соработници на проектот се Алек Секуловски-Тапани, Огнен Георгиевски-Електричен Бас, Оливер Јосифовски -Контрабас, Сања Шуплеска-Бориал – Виолина, Орце Ичковски- Фагот, Александар Јовевски-Кавал,Тамбура. Специјални гости на проектот се Љубојна и Васил Гарванлиев.

Како најава за концертот слушнете ја ON THE FLY!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!