Вода од ориз прави чудо за раст и развој на косата

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Азиските народи веќе долго време користат ориз, не само за храна, туку и за грижа и убавина. Многумина дури го сметаат за женски симбол за плодност.

Со векови, локалните жени користеле оризова вода за да промовираат раст на долга и здрава коса, традиција што преживеала до денес. Сепак, жените од запад само неодамна го открија овој магичен трик со оризова вода, што ја трансформира косата по првата апликација.

Придобивките што ги има оризовата вода за косата

Оризовата вода е полна со антиоксиданти, минерали, витамини Б и Е и аминокиселини, а сето тоа заедно звучи како божествена комбинација за нега на нашето тело и коса. Еве како оваа течност може да придонесе за вашата коса:

– Ја зголемува еластичноста

– Дава сјај

– Не ја прави мрсна косата

– Го забрзува растот на косата

– Ја прави косата посилна

Единствено што не ни е јасно е како порано не го откривме ова! Многу жени ја тестираа чудесната вода од ориз на косата и ги споделија своите впечатоци на социјалните мрежи. Подолу можете да видите како изгледа косата пред и по миење со оризова вода, по само едно нанесување!

Како да користите оризова вода за миење на косата?

Постапката за плакнење е многу слична на секоја маска за коса – едноставна е, но бара малку време. Започнете со правење на смесата.

Прво, исплакнете половина чаша неварен ориз, ставете го во сад и натопете го во 2-3 чаши вода, околу 30 минути. Исцедете ја водата во чист сад и истуширајте се. Измијте ја косата со шампон, а потоа прелијте ја со оризова вода. Масирајте го во коренот и оставете го 20 минути. Конечно, исплакнете ја косата со топла вода и готово!

Ве интересираше и овој експеримент со вода со ориз?

error: Content is protected !!