ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вода од ориз прави чудо за раст и развој на косата

Азиските народи веќе долго време користат ориз, не само за храна, туку и за грижа и убавина. Многумина дури го сметаат за женски симбол за плодност.

Со векови, локалните жени користеле оризова вода за да промовираат раст на долга и здрава коса, традиција што преживеала до денес. Сепак, жените од запад само неодамна го открија овој магичен трик со оризова вода, што ја трансформира косата по првата апликација.

Придобивките што ги има оризовата вода за косата

Оризовата вода е полна со антиоксиданти, минерали, витамини Б и Е и аминокиселини, а сето тоа заедно звучи како божествена комбинација за нега на нашето тело и коса. Еве како оваа течност може да придонесе за вашата коса:

– Ја зголемува еластичноста

– Дава сјај

– Не ја прави мрсна косата

– Го забрзува растот на косата

– Ја прави косата посилна

Единствено што не ни е јасно е како порано не го откривме ова! Многу жени ја тестираа чудесната вода од ориз на косата и ги споделија своите впечатоци на социјалните мрежи. Подолу можете да видите како изгледа косата пред и по миење со оризова вода, по само едно нанесување!

Како да користите оризова вода за миење на косата?

Постапката за плакнење е многу слична на секоја маска за коса – едноставна е, но бара малку време. Започнете со правење на смесата.

Прво, исплакнете половина чаша неварен ориз, ставете го во сад и натопете го во 2-3 чаши вода, околу 30 минути. Исцедете ја водата во чист сад и истуширајте се. Измијте ја косата со шампон, а потоа прелијте ја со оризова вода. Масирајте го во коренот и оставете го 20 минути. Конечно, исплакнете ја косата со топла вода и готово!

Ве интересираше и овој експеримент со вода со ориз?

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!