ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Водич за нега на мрсна кожа: Пет совети за да ја одржите хидрирана масната кожа

Водич за нега на мрсна кожа: Пет совети за да ја одржите хидрирана масната кожа.

Само луѓето кои имаат мрсна кожа знаат колку е тешко, особено за време на потоплите денови, да се справат со несаканиот сјај, запушените пори, па дури и појавата на акни и мозолчиња.

Затоа ви донесовме мал водич за правилна нега на мрсна кожа.

Изберете вистински чистач

Негата на кожата треба да започне со чистење. Изберете чистач кој е формулиран за мрсна кожа и задолжително исчистете ја кожата двапати на ден со топла вода – наутро по будењето и навечер пред спиење.

Користете прајмер за лице

Одлучете се за мат основа што ќе помогне да се намали мрсниот сјај на кожата. Исто така, ќе и помогне на вашата шминка да остане подолго на лицето. Прајмерите денес содржат сјајни состојки кои претставуваат повеќе од основа за примена на шминка. Побарајте еден со антиоксидантни витамини за да ви помогне во борбата против слободните радикали.

Крема со заштитен фактор е секогаш задолжителна

Без оглед дали е лето или зима, не смееме да избегнуваме крема со заштитен фактор. Иако во минатото, заштитните креми се сметаа за непријател број еден на мрсната кожа, тоа веќе не е случај. Производите со заштитен фактор се далеку понапредни – тие се помалку мрсни и не оставаат чувство на масло на лицето. Всушност, некои имаат убаво, лесно прашкасто после чувство кое одлично делува на мрсна кожа. Кремот со заштитен фактор е многу важен за одржување на здрава и младешка кожа. Затоа, пронајдете го оној кој најмногу ви одговара.

Не претерувајте со количината на производ што ја нанесувате на кожата

Да се ​​одреди оптималната количина на производ што треба да ја користите не е лесно. Количината на големината на грашокот треба да биде доволна кога станува збор за серуми, дневни и ноќни креми. Ако претерате со количината, кожата ќе има само дополнителен мрсен сјај. Еве еден мал совет за да бидете сигурни дека не претерувате со количината на производот: нанесете го производот во форма на пет мали точки – една на челото, носот, брадата и образите. Потоа едноставно намачкајте нагоре и нанадвор: нагоре наспроти гравитацијата и нанадвор сè до скалпот. Оставете да се исуши. Ако по овој чекор почувствувате дека на одредена област и треба малку повеќе производ, нанесете го само на таа област.

Користете маска од глина

Редовната употреба на маска за лице може да биде од голема корист кога станува збор за мрсна кожа. Не е нешто што треба да го правите секој ден, но може да и дадете големи придобивки на вашата кожа околу еднаш неделно. Бентонитската глина е позната по своите својства на апсорпција и тонирање. Ја отстранува масноста, нечистотијата и мртвите клетки, што ќе помогне да се спречи затнувањето на порите. Добра маска од глина исто така треба да помогне во намалување на порите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!