Водич за нега на мрсна кожа: Пет совети за да ја одржите хидрирана масната кожа

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Водич за нега на мрсна кожа: Пет совети за да ја одржите хидрирана масната кожа.

Само луѓето кои имаат мрсна кожа знаат колку е тешко, особено за време на потоплите денови, да се справат со несаканиот сјај, запушените пори, па дури и појавата на акни и мозолчиња.

Затоа ви донесовме мал водич за правилна нега на мрсна кожа.

Изберете вистински чистач

Негата на кожата треба да започне со чистење. Изберете чистач кој е формулиран за мрсна кожа и задолжително исчистете ја кожата двапати на ден со топла вода – наутро по будењето и навечер пред спиење.

Користете прајмер за лице

Одлучете се за мат основа што ќе помогне да се намали мрсниот сјај на кожата. Исто така, ќе и помогне на вашата шминка да остане подолго на лицето. Прајмерите денес содржат сјајни состојки кои претставуваат повеќе од основа за примена на шминка. Побарајте еден со антиоксидантни витамини за да ви помогне во борбата против слободните радикали.

Крема со заштитен фактор е секогаш задолжителна

Без оглед дали е лето или зима, не смееме да избегнуваме крема со заштитен фактор. Иако во минатото, заштитните креми се сметаа за непријател број еден на мрсната кожа, тоа веќе не е случај. Производите со заштитен фактор се далеку понапредни – тие се помалку мрсни и не оставаат чувство на масло на лицето. Всушност, некои имаат убаво, лесно прашкасто после чувство кое одлично делува на мрсна кожа. Кремот со заштитен фактор е многу важен за одржување на здрава и младешка кожа. Затоа, пронајдете го оној кој најмногу ви одговара.

Не претерувајте со количината на производ што ја нанесувате на кожата

Да се ​​одреди оптималната количина на производ што треба да ја користите не е лесно. Количината на големината на грашокот треба да биде доволна кога станува збор за серуми, дневни и ноќни креми. Ако претерате со количината, кожата ќе има само дополнителен мрсен сјај. Еве еден мал совет за да бидете сигурни дека не претерувате со количината на производот: нанесете го производот во форма на пет мали точки – една на челото, носот, брадата и образите. Потоа едноставно намачкајте нагоре и нанадвор: нагоре наспроти гравитацијата и нанадвор сè до скалпот. Оставете да се исуши. Ако по овој чекор почувствувате дека на одредена област и треба малку повеќе производ, нанесете го само на таа област.

Користете маска од глина

Редовната употреба на маска за лице може да биде од голема корист кога станува збор за мрсна кожа. Не е нешто што треба да го правите секој ден, но може да и дадете големи придобивки на вашата кожа околу еднаш неделно. Бентонитската глина е позната по своите својства на апсорпција и тонирање. Ја отстранува масноста, нечистотијата и мртвите клетки, што ќе помогне да се спречи затнувањето на порите. Добра маска од глина исто така треба да помогне во намалување на порите.

error: Content is protected !!