Волшебниот пијалок за слабеење со зелен чај

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Волшебниот пијалок за слабеење со зелен чај.

Зелениот чај е еден од најефикасните пијалоци, кој може да ви помогне да изгубите тежина.

Зелениот чај има значаен ефект во борбата против зголемувањето на телесната тежина, а нане и портокалот му помагаат во таа битка. Нането и портокалот како додаток на зелениот чај го забрзуваат метаболизмот и го прочистуваат целиот организам, па затоа се идеални во борбата против вишокот килограми.

Само една чаша зелен чај, истакна д-р Оз, го забрзува метаболизмот, го регулира шеќерот во крвта, го намалува ризикот од срцеви заболувања, разни форми на тумори, а исто така го зголемува имунитетот, како и расположението. Иако на некои можеби не им се допаѓа вкусот на зелениот чај, тој лесно може да се маскира со вкусни адитиви како нане или портокал.

Состојки за подготовка на овој пијалок:

– 1 литар вода

– 5 кесички зелен чај

– 1 портокал

– грст свежо нане

Подготовка:

Ставете пет вреќи зелен чај во литар зовриена вода, а потоа оставете ги околу 3 минути, а потоа оставете го чајот да се излади. За тоа време, исечете го портокалот на парчиња, каде што ако користите непрскан портокал, можете да го исечете заедно со кора, во спротивно излупете го, но задолжително оставете го белиот дел од кората. Истурете ладен чај во бокал со капак или голема тегла, а потоа додадете парчиња портокал и неколку свежи нане. Покријте го пијалокот и оставете преку ноќ за состојките да се соединат. Половина литар пијалок по лице во текот на следниот ден е доволно. Д-р Оз препорачува една чаша од овој ефикасен пијалок пред секој оброк и ветува добиена битка со килограми.

error: Content is protected !!