ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вообичаени навики кои ја прават вашата дневна шолја кафе нездрава

Вообичаени навики кои ја прават вашата дневна шолја кафе нездрава.

Ако пиете кафе секој ден, веројатно сте изградиле одредени навики. Пијте го наутро, слатко или горко, ладно или топло, многу рутини се поврзани со кафето. Така, можно е некои вообичаени навики да ја направат вашата дневна шолја кафе нездрава, без воопшто да сте свесни за тоа.

Што го прави кафето нездраво?

Дали обично го користите кафето како замена за оброк наутро или често пиете кафе на празен стомак? Овие навики можат негативно да влијаат на вашето здравје.

Кога пиете кафе на празен стомак, шеќерот во него побрзо влијае на вашиот крвоток и ги влошува неговите ефекти врз телото. Додавањето премногу шеќер е исто така уште еден виновник кога станува збор за правење на вашата дневна шолја кафе нездрава, но тоа не е единствениот.

Додавањето премногу крем може да го направи вашето кафе нездраво

Кремите се главниот производ во фрижидерите на многу љубители на кафе, бидејќи овие засладени адитиви помагаат да се намали горчината на црното кафе. Иако е во ред да користите мала количина на целосно природен крем во утринскиот пијалок, најдобро е да избегнувате да користите премногу крем, а уште подобро е целосно да се држите подалеку од вештачките креми. Некои од нив имаат тенденција да содржат преработени состојки и имаат поголема содржина на шеќер и калории отколку поздравите алтернативи. Ако користите повеќе од препорачаната големина на порцијата наведена на етикетата, веројатно консумирате премногу крем.

Кокосовото млеко, овесното млеко и млекото од соја се одлични алтернативи. Не-млечните пијалоци често содржат помалку шеќер и масти и помалку калории, а на вашето кафе му даваат кремаст вкус што го сакате.

Премногу шеќер е вообичаена навика кај оние кои пијат кафе

Важно е да избегнувате да консумирате премногу шеќер кога пиете кафе секој ден. Една од најчестите навики што може да ја направи вашата дневна чаша нездрава е додавањето премногу шеќер. Најлесен начин да се борите со ова е да го намалите бројот на лажички шеќер што ги додавате во кафето или да ја надополните сладоста со подобра алтернатива, како што е стевиата во сурова форма.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!