ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вредни совети од успешни жени кои вреди да ги знаете

Успешните жени од средна возраст немаа голема социјална поддршка кога започнаа и научија сè самостојно, на потешкиот начин. Ова се работи што би сакале да ги знаат пред десет години, вреден совет од нивното искуство.

Бидете верни на себеси пред се и најважно
Лојалноста и верноста се на врвот на листата на вредности што ги негуваат и развиваат успешните жени. Но, за да бидете лојални на компанијата, деловните партнери, клиенти, посветени и верни во партнерствата, мора пред сè и најважно, да бидете верни на самите себе. Тоа не секогаш значи да се биде доследен. Понекогаш тоа значи да ја реализирате вашата тврдоглавост и да спречите погрешни потези со усвојување на некоја стратегија и однесување што не ви е близу и не е дел од вас во тој момент. Кога не сте верни на себеси, но се обидувате да им го дадете на другите она што мислите дека го очекуваат, се обидувате да бидете некој друг, се изневерувате и тоа може да ви донесе само фрустрација, страдање и незадоволство.

Преземете финансиски ризик
Станете независни и научете да управувате со пари. Не само што го стекнувате, туку и мудро се справувате. Тоа е област од животот што веројатно ја занемарувате, и потребно е да и се посветите на тоа со грижа и loveубов – кога ќе остварите здрава и стабилна врска со пари, никогаш нема да имате потреба.

Вежбајте да се сакате секој ден
Ставете се на прво место, бидете нежни кон себе, простете се, запрашајте се што можете да направите за себе секој ден и направете го тоа. Сите добри избори и паметни потези доаѓаат од тоа да се сакате себеси, од вистинска грижа за сопствената благосостојба. Кога го правите она што го сакате и во што уживате, тоа задоволство и благосостојба им ги пренесувате на другите луѓе околу вас.

Престанете да се грижите за тоа што мислат другите
И тоа е дел од само selfубието – поставување граници во односите со луѓето. Она што тие го мислат (дури и за вас) се однесува на нив, не вие. Нивните мисли, заклучоци, осуди и постапки се нивна одговорност, а не ваша. Дозволете им да ја преземат таа одговорност, како што ја преземате вашата и да се соочуваат со последиците од вашите мисли и постапки, како што правите.

Забележете за што другите се благодарни
Сигурно влијаете на луѓето околу вас, особено ако сте во деловна активност каде контактирате со многу луѓе, ако пишувате, давате совети, слушате добро, ако сте внимателен пријател и партнер. Обрнете внимание на што ви благодарат другите, можеби не сте доволно свесни за вашата вредност и земете ги подароците здраво за готово.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pernille Teisbaek (@pernilleteisbaek)

Доживејте ја суштината на она што го сакате сега
Сегашниот момент е оној во кој имате моќ да го оставите минатото, да ја создадете иднината и да уживате во животот што ви е даден. Liveивејте ја својата сегашност како да е токму она што отсекогаш сте го посакувале, чувствувајте се убаво во вашата кожа, почувствувајте ја смислата и исполнувањето на вашиот живот. Не фокусирајте се на работите што ги сакате и кои сè уште не сте ги постигнале, туку на оние што ги имате и знаете како да ја живеете вашата најдобра реалност сега.

Во ред е да се откажеш
Имате право да се откажете од проекти, напори, цели, чувства – сфатете дека сторивте се што можете и ако тоа не беше доволно за да ви го донесе посакуваниот резултат, можеби сте поставиле погрешни цели, кои не се во согласност со вашите суштината. Откажете се од проектите и врските што ве исцрпуваат и ве свртуваат и започнете нешто друго, со поинаков пристап, на нов начин.

Способни сте за сè
Дали се сомневате во вашите способности, компетенции, храброст? Осмелете се и ќе видите дека можете да направите се што сакате, бидејќи сте опремени за тоа, затоа сте тука. Да се ​​дејствува, да се греши и да се учи и да се дејствува повторно. Сето тоа е дел од процесот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!