ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вселенското летало „Надеж“ ја испрати првата слика од Марс

Мисијата на Обединетите Арапски Емирати ја испрати својата прва слика од Марс.

Вселенското летало „Хоуп“ влезе во орбитата на Марс во вторникот, со што Обединетите Арапски Емирати стана прва арапска држава во историјата што направила научно присуство со блискиот сосед на Земјата. Сондата е поставена во широка орбита за проучување на временските и климатските системи, пренесува Би-Би-Си.

Сликата испратена од леталото Хоуп (Амал) го покажува северниот пол на Марс и најголемиот вулкан, Олимп Монс.

Пренесувањето на првата слика на Марс овозможено со вселенското летало„ Надеж “е клучен момент во нашата историја  и Обединетите Арапски Емирати им се придружуваат на другите напредни држави вклучени во истражувањето на вселената. Се надеваме дека оваа мисија ќе доведе до нови откритија за Марс што ќе бидат од голема корист за човештвото “, стои на Твитер профилот на мисијата.

Една од главните задачи на оваа мисија е да ги проучува остатоците од „водата на Марс“. Ова треба да објасни како претходно топлата и влажна планета станала студена, прашинлива и сува до денешен ден.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!