ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

За совршен ајвар, потребна ви е ОВАА тајна состојка

За совршен ајвар, потребна ви е ОВАА тајна состојка.

Благодарение на овој зеленчук, ајварот ќе добие посебен вкус.

Времето за подготовка на зимница се приближува. Пиперките се купуваат и се печат, со цел да се подготви ајварот.

Иако повеќето домаќинки имаат свој традиционален рецепт што го следат, понекогаш е добро да експериментирате малку и да додадете некои други зачини, или да додадете нов зеленчук.

На ајварот може да се додадат модри патлиџани, лук или лута пиперка, но најзачинета тајна состојка секако е ренот.

Ако сакате зачинето, не заборавајте да направите ајвар со рен. Исто така, не треба да го менувате основниот рецепт ако не сакате. Се што треба да направите е да додадете малку рен во неколку тегли ајвар.

Рецепт за ајвар со рен

Печете и излупете ги пиперките како и обично. Потоа исецкајте ги или сомелете ги, потоа пржете на рингла или внимателно печете во рерна, мешајќи и додавајќи масло.

На половина од подготовката на пиперките, додадете сол, и само на крајот, кога е време да ја истурите смесата, изрендајте мала количина рен (на 3 кг пиперки, оди околу 300 гр рен) и измешајте го ајварот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!