За совршен ајвар, потребна ви е ОВАА тајна состојка

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

За совршен ајвар, потребна ви е ОВАА тајна состојка.

Благодарение на овој зеленчук, ајварот ќе добие посебен вкус.

Времето за подготовка на зимница се приближува. Пиперките се купуваат и се печат, со цел да се подготви ајварот.

Иако повеќето домаќинки имаат свој традиционален рецепт што го следат, понекогаш е добро да експериментирате малку и да додадете некои други зачини, или да додадете нов зеленчук.

На ајварот може да се додадат модри патлиџани, лук или лута пиперка, но најзачинета тајна состојка секако е ренот.

Ако сакате зачинето, не заборавајте да направите ајвар со рен. Исто така, не треба да го менувате основниот рецепт ако не сакате. Се што треба да направите е да додадете малку рен во неколку тегли ајвар.

Рецепт за ајвар со рен

Печете и излупете ги пиперките како и обично. Потоа исецкајте ги или сомелете ги, потоа пржете на рингла или внимателно печете во рерна, мешајќи и додавајќи масло.

На половина од подготовката на пиперките, додадете сол, и само на крајот, кога е време да ја истурите смесата, изрендајте мала количина рен (на 3 кг пиперки, оди околу 300 гр рен) и измешајте го ајварот.

error: Content is protected !!