ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

За Велигден вашата куќа мора да биде полна со цвеќиња , еве ЗОШТО

За Велигден вашата куќа мора да биде полна со цвеќиња , еве ЗОШТО.

Кога размислувате да се подготвите за велигденските празници, не заборавајте да ја украсите вашата куќа.

За Велигден се вели дека е еден од најголемите и најсреќните христијански празници. Велигден е симбол на победата на животот над смртта, симбол на љубовта, симбол на преродбата, симбол на победата на светлината над темнината.

Водени од таа логика, дозволете си да се радувате на животот за Велигден. Подгответе вкусни јадења, соберете драги луѓе околу вас, но никогаш не заборавајте да ја украсите куќата за да доминираат радоста и преродбата.

Најдобра асоцијација за будење, за ново раѓање се велигденските јајца, но и свежо цвеќе. Ако ставите многу разнобојни јајца и миризливи цвеќиња на масата – радоста ќе дојде.

Еве 5 најдобри начини за украсување на вашиот дом за време на Велигден:

1. Јоргованот и нарцисите

Кое од овие две цвеќиња претпочитате? Наберете го, ставете го во кристални вазни на средина на масата и уживајте во мирисот на пролетта. За да се истакнат цвеќињата, нека бидат основни сите други бои на масата. Додадете бели празнични салфетки, свежо цвеќе и неколку свеќи, а вашата празнична трпеза е подготвена.

2. Цвеќиња во стаклени вазни

Ако не сакате вашата храна да дојде во контакт со цвеќе, најдобро е цвеќето да се изолира во долги стаклени вазни, шишиња, тегли. Таквата декорација дополнително ќе придонесе за празнична декорација на масата.

3. Лушпи од јајца како украс

Кога правите колачи, торти и солени јадења за Велигден, ќе ви останат многу лушпи од јајца. Покрај тоа што ги користите како ѓубриво за градината, можете да ја декорирате масата со неа. Сè што треба да направите е да ја наполните лушпата од јајца со цвеќиња.

4. За мали масички за јадење

Ако немате многу простор за украсување на вашата трпезариска маса, сè што треба да направите е да земете држач за колачи на 3 спрата и на неа да ја поставите декорацијата: шарени јајца и цвеќиња.

5. Весела вазна

Земете една широка, проѕирна, стаклена вазна. Наполнете ја со шарени јајца, и ставете свежо цвеќе над неа. Нека биде вашиот централен украс на масата! Сите ќе бидат воодушевени

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!