ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Заборавете на накитот и големите чанти во топлите денови: Како да се облечете за да го олесните летото

Заборавете на накитот и големите чанти во топлите денови: Како да се облечете за да го олесните летото.

Секој се бори со голема топлина на свој начин. Летото е време кога се носи пократка облека, но не треба да заборавиме на некои правила кои бараат работа или некои од институциите, каде што се доста строги и крути.

За да се потите што е можно помалку, избегнувајте подебели материјали, носете памучни и лесни ткаенини. Не носете тежок накит, кој се држи до телото, носете капа и заборавајте на тешки и големи торби летото.

За да ви помогнеме да се справите со тропските температури, следете неколку основни упатства:

1. Посветлата облека

Облеката направете ја што е можно полесна. Колку помалку ткаенина го допира телото, толку попријатно ќе биде чувството. На овој начин, долгиот фустан што трепери ќе ви даде поголема дишење отколку шорцеви или шорцеви.

2. Изберете природни материјали

Памукот дише повеќе од полиестер. Исто така, подобро ја апсорбира потта и побрзо се суши, што значи дека нема да чувствувате пот колку што би се чувствувале на синтетички ткаенини.

3. Избегнувајте тешки украси

Наместо тешки украси на облека како што се монистра, светки или метал, носете облека што е веќе украсена со дезен. Интересно е исто како и украсите, но делот нема да ве охрабри и нема да ве залепи поради потење.

4. Носете капа со широк раб

Шапката е и моден детал и заштита од сонце, што е особено важно во текот на летото. Доколку не сакате да ги носите овие модни детали, користете лесен шал што ќе го ставите преку рамото и со тоа ќе го заштитите.

5. Заборавете на големите торби и ранци

Последното нешто што го сакате на топлина е огромен ранец што ви се лепи за грбот. Испразнете ја торбата, носете што е можно помалку работи и преместете ги на помала, која можете да ја носите преку рамото.

6. Држете се до светли бои

Темните бои привлекуваат и апсорбираат повеќе светлина, а поради нив може да бидете уште полоши. Облеката во светла боја ја одржува светлината и ќе биде помалку жешка.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!