ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете.

Водич за акција!

Трошењето скапоцени ноќни часови обидувајќи се да заспиете не е најдоброто нешто на светот. Анксиозноста и стресот се само дел од негативните фактори кои ве тераат да сакате постојано да се вртите наоколу наместо да спиете мирно и да се опоравувате од напорниот ден. Понекогаш честото вртење во кревет може да биде поврзано со чувство на вознемиреност или дури и да укаже на присуство на болест.

Анксиозност

Зголемената анксиозност е едно од првите ѕвона што ветуваат немирна ноќ. Соматската анксиозност има исклучително негативен ефект врз квалитетот на сонот. Кога размислувате за нешто во текот на денот, тоа создава и основна вознемиреност во телото – и ќе се свртите повеќе од вообичаено.

Стрес

Стресот има не само психички, туку и физички симптоми – и тие очигледно не придонесуваат за добар сон. Поради стрес и мускулите се напнати, што значи дека дури и телото ќе биде проблематично да се опушти ноќе.

Прекумерна возбуда

Не, овде не се зборува за либидо. Како што на децата не им се препорачува да гледаат телевизија пред спиење, така и специјалното зрачење на екранот има негативен ефект врз возрасните – и го одложува производството на мелатонин, хормонот за спиење. Гласните звуци и силните светла во непосредна близина на спалната соба ќе создадат прекумерна возбуда, што ќе ве принуди повторно и повторно да се вртите во кревет.

Време на спиење

Потребата за спиење кога нема сон во ниту едното око, или спиењето предоцна или прерано, сето тоа влијае на квалитетот на ноќниот одмор. Ако сте многу уморни и желбата да ја ставите главата на перница ве прогонува во поголемиот дел од денот, не е факт дека веднаш ќе можете да заспиете. Ако е можно, прегледајте го времето за спиење и пронајдете го најдобриот распоред што ви одговара (освен, се разбира, ако не сакате да се вртите навечер и да се чувствувате преоптоварени наутро).

Совети кои функционираат

Важно е спалната соба да има релаксирачка средина. Удобен душек, перница, ќебе, па дури и постелнина – обидете се да примените нешто од оваа листа и нема да мора долго да чекате за резултатот.

Медитациите или практиките за дишење се особено ефикасни за квалитетен сон.

Обидете се да не користите електронски уреди барем еден час пред спиење – овој метод секогаш функционира беспрекорно, иако на почетокот ќе биде тешко да се создаде оваа навика.

Додадете малку активност во текот на денот, а пешачењето пред спиење наместо да гледате вести на телефон е најдобрата опција во овој случај.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!