ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Заборавете на одењето на скапи третмани – маскa со мед прави чуда!

Заборавете на одењето на скапи третмани – маскa со мед прави чуда!

Освен што се користи во исхраната, медот има и неверојатни лековити и естетски својства.

Стана задолжителен материјал за разубавување и нега во скоро сите гранки на козметиката и ќе бидете убедени во колку е моќна ако пробате само некои од понудените совети.

Иако поради лепливиот состав се чини дека не е многу погоден за ракување, тајната лежи во неговата лепливост. Извлекува нечистотии од порите и исто така ги убива бактериите кои се главната причина за појава на мозолчиња на нашето лице.

Маските со мед се одлични за третмани за затегнување на лицето, па затоа е непотребно да се даваат пари за скапи третмани во салони за убавина, кога имате мед дома.

Против мозолчиња

За лице без акни, мозолчиња и црни точки, измешајте малку вода, 1-2 мелен аспирин и лажичка мед. Нанесете на лицето и оставете да делува 10-20 минути, а потоа исплакнете. Направете маска еднаш или двапати неделно.

Мед и цимет против акни

Измешајте три лажици мед и една лажица цимет и сето тоа нанесете го на чисто лице. Оставете да делува околу 10 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Можете да ја користите маската секој ден, но избегнувајте ја чувствителната област околу очите и усните. Оваа маска е одлична против акни и воспалителни реакции на кожата.

Мед и сода бикарбона против лузни

Комбинирајте лажица органски мед, лажичка сода бикарбона и капка есенцијално масло од лаванда, нанесете на лицето и оставете да делува 5-10 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Оваа комбинација е одлична за отстранување на лузни на лицето.

Маска со мед за нормална и сува кожа

Измешајте ги следниве состојки за да ја направите смесата компактна и густа:

– 1 лажица домашен мед

– 1 банана

– 1 лажица масло од јојоба или бадемово масло

Нанесете ја маската на лицето и оставете ја 20-30 минути. После тоа, исплакнете го со млака вода. Оваа маска може да се користи еднаш неделно. Лицето наскоро ќе стане посветло и поздраво.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!