Задолжителни намирници за сите кои сакаат да ослабнат

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Задолжителни намирници за сите кои сакаат да ослабнат.

Диетата богата со протеини е одлична стратегија во процесот на слабеење. Имено, научно е потврдено дека поголема количина протеини го стимулира топењето на мастите на три начина: со намалување на апетитот, забрзување на метаболизмот и одржување на мускулната маса, што е одличен потрошувач на калории.

Сите видови протеини, и растителни и животински, имаат значително позитивно влијание врз здравјето на коските и го забрзуваат процесот кај сите што сакаат да ослабнат. Луѓето кои јадат повеќе протеини одржуваат подобар квалитет на коските, што е многу важно во староста, кога тоа значи намален ризик од фрактури и остеопороза.

1. Цврсто варено јајце

Едно јајце ќе ви понуди околу 6 грама протеини. Покрај тоа, новото истражување потврдува дека холестеролот содржан во жолчката од јајце нема негативно влијание врз холестеролот. Всушност, една студија покажа дека едно јајце на ден кај возрасен може да го зголеми нивото на добар холестерол и да го намали нивото на лош холестерол. Olолчката е полна со хранливи материи, па затоа содржи цинк, калциум, железо, витамин Б12, антиоксиданти и масни киселини. Едно тврдо варено јајце додадено на оброк обезбедува протеини, а може да го јадете само или со салата.

2. Протеин

Друг производ што може да се подготви од едноставна храна, и да се користи на многу начини. Една лажица од овој протеин може да ви обезбеди најмалку 20 грама, а содржината на масти и јаглехидрати е многу мала. Може да го направите со вода, млеко или да додадете во овесна каша, сокови, палачинки…

3. Грав

Една чаша органски грав содржи околу 12 грама протеини и растителни влакна.

4. Грчки јогурт

Сега многу популарен е грчки јогурт кој е одличен извор на протеини. Може да содржи до 14 грама протеини (прочитајте ја декларацијата) и можете да го јадете само него или да го додавате во оброците. За слатката верзија, додадете малку овошје, мед, цимет и ѓумбир. За солена верзија, додадете пиперка, сол, краставица или домат.

error: Content is protected !!