ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Задолжителни намирници за сите кои сакаат да ослабнат

Задолжителни намирници за сите кои сакаат да ослабнат.

Диетата богата со протеини е одлична стратегија во процесот на слабеење. Имено, научно е потврдено дека поголема количина протеини го стимулира топењето на мастите на три начина: со намалување на апетитот, забрзување на метаболизмот и одржување на мускулната маса, што е одличен потрошувач на калории.

Сите видови протеини, и растителни и животински, имаат значително позитивно влијание врз здравјето на коските и го забрзуваат процесот кај сите што сакаат да ослабнат. Луѓето кои јадат повеќе протеини одржуваат подобар квалитет на коските, што е многу важно во староста, кога тоа значи намален ризик од фрактури и остеопороза.

1. Цврсто варено јајце

Едно јајце ќе ви понуди околу 6 грама протеини. Покрај тоа, новото истражување потврдува дека холестеролот содржан во жолчката од јајце нема негативно влијание врз холестеролот. Всушност, една студија покажа дека едно јајце на ден кај возрасен може да го зголеми нивото на добар холестерол и да го намали нивото на лош холестерол. Olолчката е полна со хранливи материи, па затоа содржи цинк, калциум, железо, витамин Б12, антиоксиданти и масни киселини. Едно тврдо варено јајце додадено на оброк обезбедува протеини, а може да го јадете само или со салата.

2. Протеин

Друг производ што може да се подготви од едноставна храна, и да се користи на многу начини. Една лажица од овој протеин може да ви обезбеди најмалку 20 грама, а содржината на масти и јаглехидрати е многу мала. Може да го направите со вода, млеко или да додадете во овесна каша, сокови, палачинки…

3. Грав

Една чаша органски грав содржи околу 12 грама протеини и растителни влакна.

4. Грчки јогурт

Сега многу популарен е грчки јогурт кој е одличен извор на протеини. Може да содржи до 14 грама протеини (прочитајте ја декларацијата) и можете да го јадете само него или да го додавате во оброците. За слатката верзија, додадете малку овошје, мед, цимет и ѓумбир. За солена верзија, додадете пиперка, сол, краставица или домат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!