Запечени пиперки со сирење: Лесно јадење кое уште полесно се подготвува !

Слични

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба!

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба! Конечно дојде...

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Сподели

Запечени пиперки со сирење: Лесно јадење кое уште полесно се подготвува !

За подготовка на ова јадење потребно вие е:

-10 -12 пиперки

-Фета сирење

-2 лажички павлака (по вкус)

-Сол (по вкус)

-1 јајце

-Масло (по потреба)

-5 лажички млеко

Подготовка:

Пиперките испечете ги па извадете ги лушпите и семето. Ако пиперките ги вадите од смрзнувач само ги размрзнете. Секоја пиперка исецкајте ја и отворите како шницла. Сирењето испасирајте го па потоа по потреба додадете сол, павлака и сето тоа го измешајте.

На работ од секоја пиперка ставете лажичка фил па замотајте ја во ролна. Ставете масло во садот каде што мислите тоа да ги печете и наредете ги подготвените ролни. Оставете една лажичка фил. Загрејте ја рерната на 200 степени и ставете да се печат пиперките.

Печете го тоа 15 минути а за тоа време измиксајте ја останатата лажичка од филот, јајцето и млекото и со таа смеса полијте ги пиперките па оставете уште 15 минути да се печат. По желба можете да додадете и испасиран лук.

Уживајте!

error: Content is protected !!