ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Започнете го секое утро со убави зборови и насмевка – 5 стари народни мудрости за секој ден

Започнете го секое утро со убави зборови и насмевка – 5 стари народни мудрости за секој ден.

Народната мудрост не е само измислица. Ова се корисни совети кои се базираат на знаците и набудувањата на нашите предци.

Понекогаш треба да го живеете животот според одредени правила за да си го олесните животот. Народната мудрост не се  само зборови, туку важен мудар совет што се пренесува од генерација на генерација со векови и може да ви помогне да донесете среќа и просперитет во вашиот живот.

1. Чистете правилно;

Во никој случај не треба да ја чистите куќата по зајдисонце. На тој начин ги чистите парите надвор од куќата. Истото важи и за бришење на столот. Не смеете да ја чистите масата со рака, туку секогаш со крпа. Друг важен совет за чистење: не чистете и мијте садови пред спиење.

Така, ќе има многу нови грижи во вашиот живот. Се препорачува чистење наутро или попладне.

2. Започнете секое утро со насмевка и убави зборови;

Нашите предци веруваа дека вашиот ден ќе биде начинот на кој ќе го започнете. Ова значи дека вашите први зборови треба да бидат љубезни и позитивни.

Ова исто така важи и за мислите. Мора да го дочекате новиот ден со позитивност, оптимизам и љубезност. Треба да и посакате добро утро на вашата сродна душа или на ближните. Треба да си го кажеш истото во умот.

3. Никогаш не зборувајте за она што ве иритира;

Секој од нас има нешто што го нервира.

Овие можат да бидат спомени, стравови или комплекси. Ако не сакате овие работи да ве совладаат, обидете се да зборувате за нив што е можно помалку. Ако размислите за проблемот, тој ќе има моќ над вас. Штом почувствувате дека непријатните мисли ви се враќаат, обидете се веднаш да се префрлите на нешто попријатно.

Да, може да биде тешко, но вреди да се обидуваш и да ја практикуваш својата волја. Ако размислувате за лошото, тогаш слични работи ќе почнат да се случуваат во животот. Затоа, подобро е да не се сеќавате на ништо негативно.

4. Не зборувајте за вашите успеси со луѓе што не ги познавате;

Не покажувајте никому пари, не кажувајте колку имате, не фалете се со победите.

Сето ова може да предизвика завист кај другите, а зависта е многу силно и негативно чувство. Чувајте ги сите добри работи за себе, инаку може да почувствувате зголемен број проблеми и проблеми во сите сфери на вашиот живот.

5. Не гледајте назад на проблемите;

Ако се расправате со некого и кога го напуштате местото каде што се случил конфликтот, не враќајте се таму додека не се смирите. Тоа може да предизвика уште поголеми проблеми, и ако се свртите и продолжите, ќе ги отстраните проблемите од тоа место.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!