ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Засладете се овој викенд, направете домашни тоблерони: Повкусни се од оние во продавницa

Докажанo најдобар рецепт за тоблерони што целото семејство ќе го обожава.

Дури и оние кои не се љубители на класичното чоколадо од време на време сакаат да јадат тоблерони. Ако сакате да јадете нешто слатко, а немате многу време да подготвувате колачи, направете го оваа слатко и израдувајте се себе си и семејството.

Состојки:

  • 200гр мелени бисквити
  • 150гр путер или маргарин
  • 200гр шеќер
  • 200гр чоколадо
  • 150гр лешници или бадеми
  • 2 лажици мед
  • малку млеко
  • 50гр сусам

За глазура:

  • 100 гр чоколадо
  • 3 лажици масло

Подготовка:

Ставете путер (или маргарин) да се стопи, па додадете шеќер, мед и чоколадо. Ако е премногу густо, додадете малку млеко. Исечете ги лешниците (или бадемите), па додајте ги во смесата, па измешајте, па додајте сусам и мелени бисквити.

Во друга тава ставете 3 лажици масло и чоколадо, и мешајте на тивок оган додека не се стопи чоколадото.

Покријте го калапот за тоблерон со самолеплива фолија. Користете силиконска четка, ставете дел од растопеното чоколадо низ целиот калап и ставете го во фрижидер за да го направите чоколадото малку поцврсто. Потоа извадете го калапот од фрижидерот, истурете ја смесата за колачи, премачкајте го горниот дел со остатокот од растопеното чоколадо и вратете го калапот во фрижидер. Кога тортата е цврста, исечете ја на тенки парчиња и послужете ја.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!