ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Здрав десерт без брашно кој вреди да го пробате! (РЕЦЕПТ)

Здрав десерт без брашно кој вреди да го пробате! (РЕЦЕПТ)

Ѓумбирот и морковите, кога се мешаат со брашно од интегрално брашно, даваат слатко што може да се јаде по своја волја.

Потребно е:

• 4 чаши рендан морков
• 2 кајсии
• лажичка ѓумбир во прав
• чаша кафеав шеќер
• чаша сецкани ореви
• чаша сок од лимон
• чаша кокосово брашно
• 2 чаши брашно од интегрално брашно
• 2 лажички прашок за пециво
• лажичка сода бикарбона
• лажичка сол
• лажичка цимет

Подготовка:

Измијте ги кајсиите, извадете ги камењата и измешајте. Измешајте ги сите состојки – рендан морков, кајсија, сецкани ореви, сол, ѓумбир, цимет и шеќер. Прво убаво измешајте со мешалка, па кратко промешајте со миксер, но со најголема брзина. Додадете интегрално брашно и кокос, прашок за пециво, потоа сок од лимон и кратко промешајте.

Истурете ја смесата во намастена тава во форма на овална и печете ја 45 минути. Додека кората е сè уште топла, посипете ја со кокос во прав. Украсете го десертот со овошје по вкус.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!