ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Здрав пијалок кој ги уништува вашите заби а не сте свесни за тоа

Здрав пијалок кој ги уништува вашите заби а не сте свесни за тоа.

Ако мислевте дека газираните сокови и кафе се најголемите непријатели на здравјето и убавината на забите, ќе мора да ве разочараме.

Според стоматологот, има еден пијалок, што е повеќе од здрав за нашето тело, но може да биде штетен за вашите заби. Покрај тоа, не станува збор за фабрички произведени сокови, ниту за сите оние во кои има голема количина шеќер. Па што е работата?

ЛИМОНАДА

Стиснување лимон и додавање чаша вода или мешање сок од лимон со топла вода е добар начин за зајакнување на имунитетот. Сепак, стоматолозите предупредуваат дека водата во комбинација со каков било цитрус – портокал, вар, лимон или грејпфрут може да ги оштети вашите заби со ерозија на емајл.

Ерозија е губење на забната глеѓ, што најчесто е предизвикано од напад на киселина. Кога емајлот се истроши, чувствителните слоеви на забот под него се изложени на напад на бактерии. Оваа состојба доведува до чувствителност на забите, објаснуваат стоматолозите. Кисела храна и пијалоци можат многу да придонесат за ерозија на забите. Ако редовно ги пиете овие пијалоци или јадете кисела храна, забната глеѓ се повеќе се еродира, станува потенка и овозможува дентинот што лежи под него да биде повидлив. Во овој случај, забите изгледаат конкавно и имаат изразена жолта боја. Тие се исто така погруби на допир кога ќе истрчате јазик над нив.

Забите со оштетена емајл се во голема опасност да подлегнат на кариес на краток рок и да ја изгубат својата функција. Содржината на киселина во сокот од лимон е значително поголема од онаа во другите пијалоци, кои често ги поврзуваме со оштетување на забите, како што се сода, вино, кафе, чај. Сепак, со цел да ги внесете витамините кои истовремено ги содржат лимонот и другите агруми во вашето тело и да имате силни и здрави заби, постои едноставна тактика што можете да ја примените.

Стоматолозите советуваат :

  • измијте ги забите пред да пиете сок од лимон
  • пијте само свежо исцеден сок од лимон
  • ги пиете исклучиво со цевче
  • исплакнете ја устата со вода за плакнење откако ќе завршите со освежителниот пијалок

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!