ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Знак за здрава врска: Пет кавги направени дури и од најсреќните парови

Проблемите во врските и/или бракот се неизбежни и сосема нормални, исто како кавгите што се јавуваат поради проблемите за кои станува збор. Значи, не треба да се плашите од гласна и жива дискусија со вашиот партнер, бидејќи не мора да биде знак дека нешто не е во ред со вашата љубовна врска. Напротив, кавгите понекогаш се корисни и знак за здрава врска.

Ако никогаш не кажете јасно и гласно дека не се согласувате за нешто, гневот и незадоволството се потиснуваат и подоцна се манифестираат во вид на одмаздољубиво однесување што може да ја ослаби врската, предупредува Сузан Хајтлер, советник за брак од Денвер. Без оглед на конфликтот, партнерите треба да бидат во можност да ги изразат своите грижи и желби и да измислат разумен план пред да започнат да спијат во одделни кревети.

Откријте за кои теми понекогаш вреди да се расправате во врска или брак.

1. Tрошење пари

Дури и најсложените парови влегуваат во дискусија за тоа како ќе ги потрошат своите тешко заработени пари. Овој проблем е често подлабок отколку само дали можете да си дозволите нешто или не. Честопати станува збор за кавга за различен систем на вредности, објаснува Хајтлер. Следниот пат кога вашиот партнер сака да купи нешто и не се согласувате со тоа (или обратно), видете дали лицето кое се противи на купувањето треба да се откаже од нешто за да може партнерот да ја купи посакуваната ставка.

Ако да, испланирајте буџет за да видите што е изводливо. Ако можете да си дозволите таа набавка, но вие или вашиот партнер сè уште се спротивставувате, време е за подлабок разговор. Можеби некој од вас смета дека купувањето одредени предмети е непотребно трошење пари. Зборувајќи за тоа, можете да добиете перспектива и да сфатите како понатаму.

2. Кавга за секс

Двојка која нема секс е ранлива двојка и кога има голема асиметрија во вашите желби, тоа е голем проблем, вели Хајтлер. Игнорирањето на проблемот нема да исчезне. Треба да седнете и да се согласите колку често водите љубов. Се разбира, водењето љубов не е математика, така што не можете да го одредите точниот број, но можете да работите на тоа да го направите почесто. Игнорирањето на овој проблем може да доведе до тоа еден од партнерите да започне направи прељуба.

3. Кавга поради манифестација на гнев

Ако едната личност израснала во семејство каде вообичаената шема на однесување била да манифестира гнев, а потоа да заборави, а другата во семејство каде што се избегнувале високи гласови по секоја цена, тензиите ќе бидат неизбежни, објаснува Хајтлер и ги советува паровите да зборуваат за кога и двајцата се смирени, обидете се да откриете зошто сте толку лути и најдете начин да ги искажете тие чувства без голем удар. Бесот е знак дека мора да запрете и ако го почувствувате тоа , одморете се, вели Хајтлер.

4. Расправија за улогата на родителите во вашиот заеднички живот

Дали го полудува вашиот партнер кога мајка ви се јавува за време на ручекот секоја недела? Дали тој ве исфрла од рамнотежа кога неговите родители ќе кажат дека ќе дојдат на гости ненајавено? Време е да поставите некои граници. Можеби немате исти поими за тоа што е во ред, а што не, но треба да разговарате за тоа и да ги почитувате ставовите на вашиот партнер. Клучот е никогаш да не се критикувате едни со други, ниту семејството на вашиот партнер , посочува Хајтлер.

5. Кавга за домашните работи

Еден од разговорите што треба да го направи секој пар е како ќе ги споделите домашните работи, како ставање алишта во машината за перење, миење садови и шетање на кучето. Еден пар дојде кај мене ужасно расправајќи се за валканите садови. Постојано велеше дека ќе го измие, а садовите само се натрупаа во мијалникот. Тоа ја полуде неговата сопруга, вели Хајтлер. Зборувајте за тоа кој кога ќе извршува некои домашни работи и држете се до распоредот за да ја задржите среќата и мирот во врската.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!