ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Здраво и вкусно смути од банана и манго за совршен почеток на денот

Здраво и вкусно смути од банана и манго за совршен почеток на денот

Појадокот е многу важен оброк. Toj може да ви го разубави или да ви го расипе денот. Смути од банана и манго е одличен избор за појадок за секој што нема време да подготвува утрински оброк.

Сакаме да споделиме со вас уште едно одлично смути од банана, кое поради својата хранлива вредност, може да послужи како замена за оброк. Витамините К, А, Ц и Б6 од бананата; витаминот Ц, железото и калциумот од мангото; витаминот Б3, фолната киселина, пантотенската киселина од путерот од кикиритки и сите витамини и минерали од млекото се сигурен показател за здрав оброк и за значителна доза енергија во текот на денот.

За ова смути потребни се следниве состојки:

  • 250 мл. обезмастено млеко,
  • 1 банана,
  • 1 манго со средна големина и
  • 1 лажица путер од кикиритки.

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во блендер. Ако сакате пијалокот да биде ладен, додадете неколку коцки мраз. Ако пијалокот стане премногу топол, ќе има пофина текстура. За декорација може да употребите парчиња манго. Останува само да уживате.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!