ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Жените Не Сакаат Да Го Направат Првиот Чекор: Дали Тоа Ги Привлекува Мажите?

Дали некогаш сте сакале маж , но не сте се осмелиле да го направите првиот чекор? Многу жени се плашат од одбивање, па претпочитаат да ја пропуштат шансата кај симпатијата.

Стејси Кајзер, лиценциран психотерапевт, смета дека многу жени сè уште се придржуваат до старомодните традиции и се потпираат на мажите, верувајќи дека треба да го направат првиот чекор.

Жените се плашат да не бидат одбиени

Жените на апликации за дружење не сакаат да им пишуваат први на мажите што им се допаѓаат. Многумина веруваат дека ниту една припадничка на понежниот пол не треба да започнува да флертува или да покажува интерес, тоа го препупштаат на  „посилната половина“.

На апликациите за средби, жената може да ги зголеми шансите да излезе со маж кој е привлечен за неа со испраќање на првата порака.

woman

Студијата покажа дека шансите ќе бидат во прилог на храбри жени кои први испраќаат порака до маж, бидејќи 30% од тие пораки се претвораат во разговор. Жените имаат 2,5 пати поголема веројатност да добијат одговор доколку прво испратат порака.

Стејси ги советува жените да бидат лежерни кога ќе започнат врска и да не прават голема драма за „правилата за запознавање“. Ако ќе јадете нешто брзо или ќе испиете краток пијалок со маж, немојте веднаш да го наречете љубовна врска.

Пред околу десет години, дружењето преку Интернет не беше вообичаено, но денес стана сосема природно. Сепак, единствената норма што допрва треба да се промени е кој ќе го направи првиот чекор.

Затоа жените кои ги прават првите чекори имаат голема предност.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!