ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Животот од другата страна на законот : Трагичната судбина на Бони и Клајд!

Животот од другата страна на законот : Трагичната судбина на Бони и Клајд!

Младиот вљубен пар живееше со пари од ограбените продавници, бензински пумпи и поголемиот дел од времето го минуваше во украдени автомобили.

Бони Паркер и Клајд Бароу се можеби најпознатата вљубена двојка во американската историја, кои биле вклучени во криминални активности. Убиваа, киднапираа, крадеа, ограбуваа. Нивните имиња станаа синоним за Големата депресија што владееше во САД во 1930 -тите.

Во тоа време, општиот став на граѓаните на САД беше против Владата, па Бони и Клајд го ​​искористија тоа. Се разбира, митот ретко е сличен со реалноста. Беше лесно да се преувеличи нивната приказна бидејќи беа млади, вљубени двојки кои бегаа од законот на отворен пат. Поради Клајд и неговото импресивно возење со автомобил , тие честопати успеаа да избегаат од полицијата во последен момент, додека поезијата на Бона ги освои срцата на многумина. Поминаа две години во заеднички криминални активности.

Живееја со пари од ограбени продавници , бензински пумпи и, поретко, банки. Интересно е што тие никогаш не успеале да извадат многу пари од банките.

Точно, тие убија тринаесет луѓе , но во исто време ги ослободија киднапираните полицајци и цивили неповредени, километри подалеку. Дури им дале пари да се вратат дома. Како да беа во авантура, забавувајќи се така што го кршеа законот.

Boni

Прашањето е што ги натерало да изберат таков живот?

Животот пред злосторството

Бони Елизабет Паркер е родена на 1 октомври 1910 година во Роена, Тексас, како второ од трите деца на Хенри и Ема Паркер. Нејзиниот татко бил ѕидар и семејството успеало да живее од неговата плата . Сепак, тој починал кога Бони имаше само четири години и семејството се преселило кај мајката на Ема во предградието на Далас, Тексас.

Според приказните, Бони беше прекрасна . Хармонична девојка со руса коса. Таа беше одличен ученик и сакаше да пишува поезија. Сепак, таа беше уморна од нејзиниот просечен живот. Таа го напуштила училиштето на 16 години и се омажила за Рој Торнтон. Бракот не беше среќен и Рој поминувал многу време надвор од куќата. Во 1929 година, тој беше уапсен за грабеж и осуден на пет години затвор. Тоа беше последен пат кога Бони го виде. Таа никогаш не се разведе. Додека Рој беше отсутен, Бони работеше како келнерка, но беше отпуштена во 1929 година, непосредно пред почетокот на Големата депресија.

Клајд Честнат Бароу е роден на 24 март 1909 година, во град во близина на градот Телико, Тексас, како петто од седумте деца на Хенри и Ками Бароу.

Семејството беше многу сиромашно . Тие беа подстанари и нивните родители работеа како земјоделци. Клајд честопати бил испратен да живее кај роднините бидејќи неговите родители немале доволно пари да го нахранат семејството. Кога наполни 12 години , семејството Бароу се пресели во Западен Далас, каде таткото на Клајд отвори бензинска пумпа. Бидејќи тоа беше суров крај, тешко издржлив , Клајд и неговиот брат Марвин „Бак“ Бароу често имаа проблеми со законот поради кражба на мисирки и автомобили. Клајд имаше две сериозни љубовни врски (Ен и Гладис), но никогаш не се ожени.

Првата средба на Бони и Клајд според легендата

Бони и Клајд се запознале во јануари 1930 година во куќата на заеднички пријател. Според очевидци, се допаднале еден на друг во ист момент. Две недели по запознавањето, Клајд беше осуден на две години затвор за неговите претходни криминални дела. Бони беше сршена. Клајд избега од затвор со пиштол што Бони го прошверцуваше кај него. Една недела подоцна, тој беше повторно фатен и осуден на 14 години затвор во фармата Истам, која се сметаше за брутален затвор во близина на Велдон, Тексас. Таму, животот на Клајд беше неподнослив.

Тој го извршил своето прво убиство во тој затвор бидејќи претепал до смрт затвореник кој неколку пати сексуално го малтретирал .

Мислејќи дека ќе биде префрлен во друг затвор доколку се покаже физички неспособен, тој побара од друг затвореник да му ги отсече двата прсти. Иако ова не му помогна, на Клајд му беше дадено предвреме помилување од непознати причини. Кога бил пуштен со патерици во февруари 1932 година, се заколнал дека повеќе би сакал да умре отколку да се врати на тоа место.

Klajd

Заеднички криминални почетоци

Бидејќи владееше Големата депресија и беше тешко да се најде работа, штом неговата рана заздрави, Клајд повторно почна да ограбува и краде . Бони му се придружи во еден од првите грабежи. Иако била во автомобилот додека се случувал грабежот, Бони била фатена и испратена во затворот Кофман во Тексас. Меѓутоа, таа набрзо била ослободена поради недостаток на докази. Фатен е и друг учесник, пријателот на Клајд , Ралф Флуитс. Тој отслужи затворска казна и никогаш повеќе не се приклучи на бандата Бароу. Додека Бони бил во затвор, Клајд и неговиот пријател Рејмонд Хамилтон, во обид да ограбат продавница, ненамерно го убиле сопственикот, Џон Бачер . И покрај ова, Бони остана со Клајд.

Следните две години бандата Бароу „шеташе“ во неколку американски држави – Тексас, Оклахома, Мисури, Луизијана, Ново Мексико итн.

Тие направија пауза во близина на границите за да можат брзо да избегаат бидејќи на полицијата на една држава не и беше дозволено да ги премине границите на друга. Клајд многу често се менуваше и крадеше автомобили . Тој одлично ги знаеше картите и сите споредни патишта. Тоа беше причината зошто толку пати успеаја да избегаат од полицијата. Бони и Клајд одеа кај родителите на секои два месеци . Полицијата дознала за тоа дури подоцна поради изјавата на В.Д. Jонс, еден од членовите на бандата Бароу.

Братот на Клајд, Бак, беше ослободен од затвор во март 1933 година. Дотогаш, бандата Бароу изврши неколку убиства, ограби неколку банки, многу продавници и бензински пумпи и украде неколку автомобили.

Бони и Клајд изнајмиле стан во малиот град Џоплин, во државата Мисури, за да останат кај Бак и неговата сопруга Бланш . По двонеделниот престој таму, Клајд забележа два полициски автомобили паркирани во дворот. Ова беше проследено со рафали . Исплашена, Бланш истрча до влезната врата трчајќи. Банда Бароу уби еден полицаец, а друг тешко го повреди. Бони, Клајд, Бак и В.Д. Џонс го зеле автомобилот од гаражата и побегнале. По патот, тие забавија за да го земат Бланш, кој се уште трчаше.

Полицијата пронајде многу информации за бандата Бароу во станот. Доказ од свадбата на Бак и Бланш, оружје, документи на Бак на условна слобода, песна на Бони (Приказната за самоубиствениот Сал) и неразвиени фото-филмови. Овие фотографии денес се најпознатите фотографии на Бони и Клајд . Сето ова ги направи уште попознати и интересни. Подоцна, според Бланш Бароу, тимот, надевајќи се дека нема да биде откриен, честопати се засолнувал во природата каде палел оган и се капел во студени потоци.

Во јуни 1933 година, додека возеше низ Тексас, Клајд ги пропушти предупредувањата за изградба на мост и автомобилот се преврте во провалија. Кога избил пожар во автомобил, Бони се здобила со сериозни повреди на десната нога (изгореници од трет степен). После тоа, таа едвај можеше да трча, а до крајот на животот, едвај можеше да оди.

Boni-i-Klajd

Следниот месец истата година, Бони, Клајд, Бак, Бланш и В. Џонс беа сместени во два апартмани во близина на Плато Сити, Мисури. Правејќи врева, тие станаа сомнителни кон локалното население и сопственикот на станот. Полицијата овојпат дојде поподготвена од претходниот пат. Еден час пред полноќ, полицијата тропнала на вратата од станот. Бланш извикал: „ Само момент да се облечам! “.

Тоа му даде доволно време на Клајд да посегне по својата автоматска пушка и да започне да пука. Почнаа масивни рафали од двете страни. Баку беше погоден во главата со еден куршум .

Клајд успеа да ја собере бандата Бароу и сите влегоа во автомобилот пукајќи од гаражата. Полицијата пукаше во гуми и стакло на вратата, што го оштети левото око на Бланш, и остана трајно слепа . Во текот на ноќта, тие застанаа да купат завои и да ги сменат гумите. Пристигнувајќи во Ајова, еден од локалните фармери пронашол крвави завои на патот и ги пријавил во полиција.

Локалната полиција собра околу стотина полицајци, чувари и локални земјоделци. Вистинско чудо е што скоро сите членови на бандата Бароу го преживеаја ова.

Опкружени од сите страни , рафали од куршуми летаа во сите правци. Бак бил погоден неколку пати, а Бланш останал со него и набргу бил уапсен. Влегувајќи во автомобилот со Бони и В.Д. Џонс, Клајд го погоди еден куршум во раката и се удри во едно блиско дрво. Сите тројца скокнале од возилото и почнале да трчаат, преминувајќи ја реката. Клајд украде автомобил од фарма набргу потоа. На тој начин, успеале повторно да избегаат.

Бак почина од повредите неколку дена по пукањето. Клајд беше застрелан четири пати. В.Д. Џонс се здоби со повреда на главата. По овој настан, тој ја напушти групата и не се врати.

Бони и Клајд одмараа неколку месеци , за да се вратат во ноември истата година со грабежи и кражби . Живееја во својот автомобил за никој да не ги препознае. Тој месец, В.Д. Цонс беше фатен, а потоа ја раскажа својата приказна во полиција.

Повторно избегајќи од полициската заседа, каде што може да бидат повредени и нивните семејства, Бони и Клајд, од одмазда , му помогнаа на пријателот на Клајд, Рејмонд Хамилтон, да избега од затворот Фарма Истам. За време на операцијата загина еден чувар, а избегаа и неколку затвореници. Еден од нив, Хенри Метвин , им се придружи на Бони и Клајд. Криминалните активности продолжија со убиство на уште двајца полицајци на мотоцикли. Ова многу го налути полицискиот систем на САД.

Сурова смрт

Полицијата се договори со таткото на Хенри Метвин дека неговиот син ќе биде лишен од затвор доколку ги предаде Бони и Клајд на властите. Хенри „случајно“ се раздлеил од Бони и Клајд на 19 мај 1934 година. Знаејќи колку е близу бандата Бароу со нивните семејства, полицијата претпостави дека Бони и Клајд ќе го бараат Хенри во куќата на неговиот татко Ајверсон, Ајви Метвин . Шест полицајци планирале заседа. Тие го конфискуваа камионот на Ајви и го оставија на пат кон неговата куќа во близина на парохијата Бенвил во Луизијана, мислејќи дека криминалниот пар ќе помине таму и ќе застане за да види што не е во ред со камионот. Тоа е токму она што се случи.

На 23 мај 1934 година, околу 9:15 часот , Бони и Клајд застанаа да го видат камионот на таткото на Хенри на патот. Клајд излезе да види што не е во ред, а Бони остана во автомобилот. Полицијата веднаш почна да пука. Бони и Клајд немаа време да реагираат. На нив беа испукани околу 130 куршуми бидејќи полицијата „не сакаше да ризикува“. Кога ситуацијата се смирила, виделе дека тилот на Клајд експлодирал , а на Бони и недостасувал дел од десната рака. Наскоро локалното население се собра и почна да собира „ остатоци “ од местото на убиството.

Од парчиња стакло, чаури, до крвави парчиња облека од Бони и Клајд.

Според еден од полицајците, еден локален човек извадил џебен нож и почнал да му го отсекува левото уво на Клајд . Набргу биле распрснати. Телата беа однесени во Далас каде јавноста можеше да ги види. Иако Бони побара да биде погребана покрај Клајд, тие беа погребани на различни гробишта според желбите на нивните семејства.

Бони првенствено беше погребана на гробиштата Фиштрап, но во 1945 година нејзиното тело беше пренесено на гробиштата Краун Хил во Далас. Клајд беше погребан на гробиштата Вестерн Хајтс во Далас покрај неговиот брат Бак.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!