ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Златен ЛЕК: Како да користите куркума со мед и што лечи (РЕЦЕПТ)

Комбинацијата од куркума и мед е неверојатно моќна мешавина која го зајакнува имунитетот, се бори против бактериски и вирусни инфекции, лечи воспаленија и ги смирува алергиите.

Медот го подобрува кардиоваскуларното здравје и спречува срцеви заболувања поради високото ниво на антиоксиданти што ги содржи.

Неговата потрошувачка помага и во варењето на храната, ја подобрува цревната микрофлора и многу соединенија што ги содржи го подобруваат здравјето на дигестивниот систем.

Од друга страна, куркумата има и силни антимикробни и антифунгални својства кои ги отстрануваат бактериите. Содржи над 100 биоактивни компоненти, а неговата активна состојка, куркумин, има силни антиинфламаторни својства. Неговите антиинфламаторни ефекти го штитат црниот дроб од оштетување на алкохол, предозирање со железо и намален проток на жолчката. Сепак, имајте во предвид дека треба да го избегнувате ова во случај да имате проблем со жолчката или нискиот крвен притисок.

Лек направен од куркума и мед како две активни состојки го стимулира производството и функционалноста на имуните клетки, а за возврат ја зајакнува способноста на имунолошкиот систем да спречи болести. Оваа мешавина може да ја подобри хидратацијата и еластичноста на кожата и да доведе до подобро здравје на кожата. Куркумата и медот се исто така корисни во третманот на орален мукозитис, кој се јавува како компликација во третманот на одредени болести.

Состојки:

1. 100 грама мед
2. 1 лажица куркума во прав
3. Прстофат на црн пипер
4. 1 лажичка кора од лимон (по избор)
5. 2 лажици јаболков оцет (по избор)

Подготовка:

Измешајте мед со куркума и црн пипер. Ако се одлучите за јаболков оцет и кора од лимон, додадете ги и нив. Потоа земете лажичка дневно за да го зајакнете имунитетот и да ги смирите сезонските алергии.

Во случај на настинка или грип, земете половина лажичка секој час на првиот ден од третманот, продолжете да земате половина лажичка на секои 2 часа, а на третиот ден земајте иста количина три пати на ден. За лекување на респираторни состојби како што се проблеми со белите дробови, астма и бронхитис, земете половина лажичка три пати на ден.

Имајте на ум дека треба да чувате златен мед во устата додека не се раствори пред да го проголтате.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!