Златен ЛЕК: Како да користите куркума со мед и што лечи (РЕЦЕПТ)

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Комбинацијата од куркума и мед е неверојатно моќна мешавина која го зајакнува имунитетот, се бори против бактериски и вирусни инфекции, лечи воспаленија и ги смирува алергиите.

Медот го подобрува кардиоваскуларното здравје и спречува срцеви заболувања поради високото ниво на антиоксиданти што ги содржи.

Неговата потрошувачка помага и во варењето на храната, ја подобрува цревната микрофлора и многу соединенија што ги содржи го подобруваат здравјето на дигестивниот систем.

Од друга страна, куркумата има и силни антимикробни и антифунгални својства кои ги отстрануваат бактериите. Содржи над 100 биоактивни компоненти, а неговата активна состојка, куркумин, има силни антиинфламаторни својства. Неговите антиинфламаторни ефекти го штитат црниот дроб од оштетување на алкохол, предозирање со железо и намален проток на жолчката. Сепак, имајте во предвид дека треба да го избегнувате ова во случај да имате проблем со жолчката или нискиот крвен притисок.

Лек направен од куркума и мед како две активни состојки го стимулира производството и функционалноста на имуните клетки, а за возврат ја зајакнува способноста на имунолошкиот систем да спречи болести. Оваа мешавина може да ја подобри хидратацијата и еластичноста на кожата и да доведе до подобро здравје на кожата. Куркумата и медот се исто така корисни во третманот на орален мукозитис, кој се јавува како компликација во третманот на одредени болести.

Состојки:

1. 100 грама мед
2. 1 лажица куркума во прав
3. Прстофат на црн пипер
4. 1 лажичка кора од лимон (по избор)
5. 2 лажици јаболков оцет (по избор)

Подготовка:

Измешајте мед со куркума и црн пипер. Ако се одлучите за јаболков оцет и кора од лимон, додадете ги и нив. Потоа земете лажичка дневно за да го зајакнете имунитетот и да ги смирите сезонските алергии.

Во случај на настинка или грип, земете половина лажичка секој час на првиот ден од третманот, продолжете да земате половина лажичка на секои 2 часа, а на третиот ден земајте иста количина три пати на ден. За лекување на респираторни состојби како што се проблеми со белите дробови, астма и бронхитис, земете половина лажичка три пати на ден.

Имајте на ум дека треба да чувате златен мед во устата додека не се раствори пред да го проголтате.

error: Content is protected !!