ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Знаци кои покaжуваат дека се е како што треба во животот (дури и кога мислиме дека не е така)

Секој човек го доживува моментот кога мисли дека нема среќа во животот. Губење работа, прекин на брак, пад на испит, сето ова може да направи да се чувствуваме беспомошни и несреќни. Во такви моменти треба да се потсетиме на малите нешта што значат среќа и да покажеме дека добро се снаоѓаме во животот дури и кога мислиме дека не е така.

Следните 10 знаци ќе ве убедат дека животот ви оди добро дури и кога ви се чини дека не е така.

И нека реченицата на Винстон Черчил секогаш ви биде на ум: ‘Успех значи да се оди од неуспех во неуспех, а да не се изгуби ентузијазмот’.

1. Сте имале можност да научите од вашите сопствени грешки

Да учиш од сопствените грешки значи да живееш. Никој не рече дека животот е лесен, и ако патот е нерамен и тежок, патувањето вреди. Запомнете ги вашите неуспеси и порази. Сега сигурно ви е јасно дека сето ова се случи со причина како дел од некој поголем план.

2. Посилни сте отколку што мислите
Секоја потешкотија и искушенија ве прават посилни и сте токму таму на тоа место во кое се наоѓате денес. Продолжете низ животот знаејќи дека секое искуство ве прави личноста што треба да бидете.
3. Настојувајте да бидете подобри

Фактот дека се чувствувате малку депресивно кога не го постигнувате она што го посакувавте, покажува дека се обидувате. Ова значи дека секогаш се обидувате да бидете подобри и сè додека продолжувате да го правите тоа, среќата, успехот и љубовта ќе дојдат – едноставно не се откажувајте.

Алберт Ајнштајн : ‘Не е дека сум толку паметен, едноставно не се откажувам од проблемот. Затоа, никогаш не престанувајте да се стремите да бидете сè што можете’.

4. Имате работа

Ако сте ја изгубиле работата, не очајувајте. Можеби ова е можноста што ја чекавте да направите нешто што навистина го сакате. Продолжете да пребарувате, продолжете да се надевате и запомнете дека со напорна работа и верба во себе, можете да го постигнете она што на почетокот ви изгледа невозможно.

5. Знаењето ви е достапно насекаде

Ако изворите на информации и знаење ви се на дофат на раката, тоа значи дека ви оди добро во животот. Знаењето е моќ, затоа искористете ја таа моќ и оставете ја да ви биде помошник во остварувањето на вашите соништа. Искористете ги сите можности за учење на кои наидувате.

6. Имате храна и чиста вода за пиење

Храната е еден од благословите што најмногу го потценуваме, а сепак, кога не јадеме неколку часа, чувствуваме колку е важно за нас. Одвојте време и уживајте во вашиот следен оброк, доживејте го секој залак и запомнете дека среќата на животот лежи во уживање во едноставни работи, како парче чоколадна торта.

Околу 783 милиони луѓе во светот немаат пристап до чиста вода. Затоа бидете благодарни за чистата вода за пиење и уживајте во нејзиниот здрав вкус со полни бели дробови.

7. Имате можност за избор и слобода да го живеете животот како што сакате
Аристотел рече: Извонредноста никогаш не е случајна’.

Секогаш е резултат на цврста намера, искрен напор и интелигентно извршување. Тоа е паметна одлука меѓу многу алтернативи. Изборот, а не случајноста, ја одредуваат нашата судбина. Затоа, искористете го вашето право на избор.

8. Чувствувавте пеперутки во стомакот

Можеби звучи неверојатно, но некои луѓе никогаш не се за заљубиле во животот, можеби дури и немаат шанса да го сторат тоа. И би било само фер за секое човечко суштество да доживее барем еднаш во животот што значи да се биде за заљубен. Тоа природен и едноставен, а сепак страствен момент кој ни носи сеќавања за цел живот.

9. Имате сон

Каков и да сонувате, ваш е. Имате способност да го прифатите и да создавате. Не се откажувајте од мечтаење и од своите соништа. Соништата ги прават најдобрите работи во животот.

10. Знаете да простите

Замислете колку би биле огорчени и несреќни ако не знаете како да им простувате на туѓите но и своите грешки? Би било скоро незамисливо да живеете во кошмар и да продолжите со животот кога ќе се појават проблеми. Затоа, знаењето како да простите е едно од најголемите знаења што можете да ги имате.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!