ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто да се тушираме со топла , а зошто со ладна вода

Зошто да се тушираме со топла , а зошто со ладна вода.

Низ целиот свет, луѓето ја користат водата како форма на терапија (хидротерапија). Секој од нашите тушеви може да биде наша мини терапија, ако знаеме како да ја прилагодиме температурата на водата така што да му користи на нашето здравје, а не против тоа. Иако често мислиме дека 10 минути под топла вода можат да ги реши сите наши проблеми, ние занемаруваме колку добри работи може да ни донесе еден ладен туш.

Зошто да се истушираме под жешка вода?

Таа ни помага да заспиеме

Топлата вода ја зголемува температурата на нашето тело и ги релаксира мускулите во телото. Тоа нè смирува и психички и физички, па затоа е најдобро да се истушираме навечер пред спиење. На овој начин, ќе го подобриме квалитетот на нашиот сон, а резултатот е дека ќе се разбудиме многу поодморени и подготвени за сите предизвици со кои се соочуваме во текот на денот.

Ги намалува главоболките

Исто како што топлите облоги што ги ставаме на главата или вратот можат да ни помогнат при мигрена и главоболка, така и топол туш може да ги релаксира напнатите мускули во телото. Кога се туширате, проверете дали водата покрива сè од глава до пети, бидејќи освен што ја опушта главата, го релаксира и остатокот од телото. Ако главоболките се придружени со гадење, тогаш топол туш не е вистинското решение за вас.

Ги чисти порите

Технички е невозможно водата, колку и да е топла, да ги отвори порите. Тие не се мускули и не можат доброволно да се отворат, без оглед на нејзината температура. Сепак, топла вода ни помага да ги исчистиме од нечистотија и наслаги што се насобрале во нив. Тоа ја прави нашата кожа еластична и може да направи порите да изгледаат помали.

Влијае на симптомите на настинка

Топлиот туш што не опкружува со пареа се користи со години за да се намалат симптомите на настинка. Тоа е природен лек кој ќе помогне да се отворат дишните патишта, а истовремено ќе ги исчисти нашите синуси. По туширање со топла вода, и покрај студот, ќе можеме да дишеме нормално, или барем понормално.

Зошто да се истушираме со ладна вода?

Ја подобрува циркулацијата

Со подобрување на циркулацијата во нашето тело, ја подобрува функционалноста на целиот организам. Може да ни помогне во запушените артерии, да го намали крвниот притисок и да го зголеми имунитетот. Дополнително, студената вода има можност да го намали црвенилото на нашето тело и да и помогне на моменталната болка што ја имаме, вкочането.

Ја заштитува вашата кожа и коса

Кога се тушираме со ладна вода, природните масла што се наоѓаат во нашата коса и кожа и кои се многу здрави за нив не се мијат. Таа е понежна за нашата коса и спречува опаѓање на косата. Покрај тоа, студената вода го стеснува снабдувањето со крв, што ја прави нашата кожа поздрава и посјајна.

Ни дава енергија што ни е потребна

Студениот туш го стимулира симпатичкиот нервен систем, кој е задолжен за тоа како ќе се справиме со стресни ситуации. Тоа предизвикува ослободување на хормони и го имаме истото чувство како под налетот на адреналин. Покрај тоа што му помагаме на нашето тело да се справи со стресот, истражувањата покажаа дека туширањето со ладна вода го подига и нашето ниво на продуктивност.

Ни помага да изгубиме тежина

Студената вода го стимулира согорувањето на некои масни наслаги, како што е кафеното масно ткиво. Како што телото ја зголемува својата температура поради студен туш, така се трошат калории, а вишокот тежина се губи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!