ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто е добро да плачеме?

Зошто е добро да плачеме?

Сигурно е дека сте забележале дека се чувствувате подобро после плачење, а во тоа е науката.

Плачењето не само што може да ни помогне да се чувствуваме психички и емоционално подобро, туку има и голем број неочекувани физички придобивки од плачењето. Иако прекумерното плачење може да биде знак на депресија, вознемиреност или одредени невролошки состојби, постои и умерено плачење со кое можеме да ги освежиме умот и телото.

Плачењето им користи на нашите очи

Има емоционални солзи што произлегуваат како одговор на емоциите.

– Емоционалните солзи се единствени по тоа што содржат протеини и хормони кои не се наоѓаат во базалната секреција или рефлексните солзи. Тие можат да имаат релаксирачки или смирувачки својства кои помагаат да се регулира телото и да се вратат во претходната состојба.

Солзите се 98 проценти вода, но содржат и сол, масни масла и 1.500 различни протеини, како и антибактериска хемикалија позната како лизозим која помага во борбата против инфекциите. Значи, солзите се неопходни за здравјето на нашите очи.

Плачењето е емотивно катарзично

Плачењето е природен начин да се покажат или ослободат емоциите. Истражувањата сугерираат дека плачењето има катарзичен ефект што може да ни донесе олеснување.

Истражувањата покажуваат дека силните емоции, како што е плачењето, можат да бидат резултат на прекумерна емоционална енергија, а солзите всушност помагаат да се ослободат. Плачењето има моќ да ја намали напнатоста или негативните чувства, без оглед на тоа дали изворот на стресот е отстранет.

Иако не постојат точни податоци за тоа колку често треба да плачеме, Американската психолошка асоцијација (АПА) наведува дека жените плачат емоционални солзи во просек 30 до 64 пати годишно, додека мажите плачат емоционални 5 до 17 пати годишно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!