ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто е најтешко да се намали телесната тежина во пандемија?

Зошто е најтешко да се намали телесната тежина во пандемија?

Пролетта официјално започна кога нашите зимски навики ќе се наплатат. Во надеж дека подобро време ќе донесе повеќе активности, многумина од нас размислуваат за губење на тие неколку вишок килограми и подготвени се за лето.

Отсуството на секојдневни физички активности за време на пандемијата на корона вирусот, секако многу влијаеше на нашата психа, а со тоа и на нашата волја и тежина. И токму кога сите велеа дека сега е вистинско време да ја свртиме пандемијата во наша сопствена предност и да се подобриме во секоја смисла на зборот, се чини дека никогаш не е потешко.

Не може да се негира дека храната ни носи многу потребно парче задоволство во овие тешки моменти, па затоа е тешко за нас да се откажеме од тоа.

Сепак, постои еден ефикасен начин што нема да ви го одземе задоволството, но ќе ви помогне да ги изгубите тие неколку вишок килограми до летото.

За почетниците, откажете се од популарните диети

Скоро најпопуларните диети имаат таканаречен јо-јо ефект, но всушност не е тоа за што треба да се грижите најмногу. Во време кога нашето расположение и мотивација секако се разнишани, откажувањето од гастрономските задоволства ќе ја направи нашата психа уште по кревка.

Покрај тоа, повеќето од овие диети се базираат на ограничување на јаглехидратите, што според многу нутриционисти е неразумен потег, пред се затоа што шеќерите се основно гориво на нашето тело. Шеќерите не само што се движечка сила и обезбедуваат енергија, туку тие се и добро познати „кревачи на расположение“.

Затоа, диетата што ќе ја изберете мора првенствено да се базира на вашите афинитети во исхраната, но исто така вклучува и внесување на храна од сите групи на хранливи материи.

Рецепт за фит линија

Нутриционистите се согласуваат дека единствената здрава „диета“ е онаа во која се застапени сите групи на храна и дека единствената ваша грижа е всушност од математичка природа. Контролата на порциите е неопходна при здраво слабеење, бидејќи нема храна што „дебелее“, туку онаа што во големи количини влијае на акумулацијата на маснотии и шеќер, а потоа доведува до вишок тежина.

Бидејќи секоја личност е различна, така треба да ставите на хартија колку калории консумирате дневно. На пример, на просечна жена и требаат 2.200 калории на ден за да обезбеди енергетски баланс.

Ограничување на 500 калории на ден, наместо 1.200 како што советува т.н. диета преку Интернет, многу брзо ќе ве доведе до посакуваната цел без последователен јо-јо ефект.

Да се ​​откажеш од 500 калории на ден не е голема жртва, така што ќе останеш со голем избор на храна што сепак можеш да ја консумираш во преостанатите 1.700 калории.

Што значи? На пример, ако сте љубител на газирани пијалоци, имајте на ум дека една кока-кола може само 144 калории. Ако, пак, не се вклопува во исхраната одреден ден, тогаш секогаш можете да ја замените со својата некалорична варијанта Кока-Кола нула.

Исто така, ако сте подготвиле зеленчук и пилешко на скара за ручек, нема причина да не се почестите со една торта што содржи 200 калории по ручекот. Единствената разлика е во тоа што можеби претходно сте јаделе две парчиња, а сега ќе се држите до едно. Секогаш постои избор.

Колку килограми можете да изгубите до летото?

Со елиминирање на 500 калории од вашата дневна диета на неделно ниво, можете да изгубите до 3.500 калории, што значи дека ќе бидете полесни за половина килограм на секои две недели. Иако може да изгледа како бавна диета, треба да имате предвид дека со усвојување на таква умерена диета, тежината нема да се врати, а вие сепак ќе можете да уживате во омилените вкусови и да одржувате добро расположение.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!