ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто е важно да пиете чаша вода секое утро ?

Зошто е важно да пиете чаша вода секое утро ?

Чаша вода на празен стомак има корисен ефект врз целиот организам. Еве зошто.

Сите знаеме дека поговорката „По утрото денот се познава“ е голема вистина, но исто така и повеќето од нас стануваат наутро со тешкотии со неколку одложени аларми.

Начинот на кој го започнуваме денот е важен, па затоа е важно да се усвојат некои навики кои ќе ја подобрат целокупната состојба на телото.

Консумирањето чаша топла вода на празен стомак има бројни здравствени придобивки, затоа направете го првото нешто што ќе го направите откако ќе станете од кревет.

Помага при слабеење

Вистината е дека пиењето чаша млака вода наутро нема да го намали бројот што ќе го покажат вагите, но овој ритуал го забрзува метаболизмот.

Консумирањето топла вода дополнително го чисти дигестивниот систем и спречува надуеност и помага да се лачи вишокот течност во организмот.

Решава инфекции на дишните патишта

Ако имате инфекција на грлото и синусите, вежбајте да пиете чаша млака вода наутро.

„Ако имате затнат нос, таа помага да се исчистат и отворат дишните патишта бидејќи топлината побрзо ќе ја расчисти слузта. Температурата на течноста што ја пиеме исто така може да влијае на симптомите на настинка .

Влијае на здравјето на забите

Помалку е познато дека чаша млака вода на празен стомак влијае на здравјето на забите, но експертите истакнуваат дека тоа е одличен ритуал.

„Некои бели пломби можат да се компресираат поради ладна вода и на тој начин да се одделат од забите. Се препорачува да се биде на собна температура.

Стимулира варење

Топла вода секое утро го стимулира протокот на крв во цревата и го подобрува варењето на храната.

Таа додава дека за разлика од ладната, топла вода се хидрира побрзо. Во комбинација со храна, побрзо ги раствора маснотиите, што ги олеснува варењето.

Ја намалува болката

Топла вода го регулира проток на крв во ткивата и им се овозможува на мускулите да се релаксираат, што ја намалува болката.

Помага при сите видови на болка, од менструални грчеви до болки во зглобовите. Дополнително, ако пиете топла вода пред спиење, ќе заспиете побрзо и ќе бидете сити подолго, така што нема да се будите навечер поради храна. И кога ќе се разбудите, ќе бидете свежи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!