Зошто е важно да се конзумират сливи на дневно ниво?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Зошто е важно да се конзумират сливи на дневно ниво?

Сливите се познати како природен мултивитамин, но претпоставуваме дека многу од вас немаат навика да ги конзумираат редовно. Сепак толку се здрави па можеби ќе го смените мислењето кога ќе слушнете што можат само пет од нив да направат за вашиот организам.

Што прво ви падне на памет кога ќе го слушнете зборот слива?

Веруваме дека прво ќе се присетите на мармаладот или домашниот џем од сливи кој на единствен начин ја краси секоја палачинка.

Доколку изедете дванаесет сливи на дневно ниво можете да си го подобрите здравјето. Што можете да придонесете во текот на сезоната ако секој ден за ужина земате вкусно овошје и со тоа го намалите ризикот од заболуваење од рак на дебелото црево.

Кога ќе помине сезона на свежи сливи во своето мени можете да ги додадете и сувите сливи. Со конзумирање на дванаесет сливи на дневно ниво можете да го регулирате и холестеролот, да ја зголемите густината на коските и да го зајакнете својот имунолошки систем.

Една слива во просек содржи 113 милиграми калиум. Овој минерал помага при контрола на високиот крвен притисок, а со тоа го намалува ризикот од мозочниот удар, а ова летно овошје е познато и по своите благодети за дигестивниот тракт.

error: Content is protected !!