ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто имате страв да ја пронајдете личноста на вашиот живот

Зошто е страшно да ја пронајдете личноста на вашиот живот.

Се навикнувате да живеете со прифаќање на полусрдечност, компромис, болка, тага, недоследност, кршење на срцето и копнеж по љубов еднаква на она што сте во можност да го обезбедите. Верувате дека ова е идеал кој никогаш нема да се реализира , но на кого можете да се стремите и да се приближите барем малку поблиску. И тогаш запознавте некој кој е потполно ваша сродна душа, кликнете со него целосно, го чувствувате олеснувањето што го чувствува светскиот скитник кога конечно ќе го најде местото што е негов дом.

Но, кога конечно „ќе се вратите дома“, започнува искуство што не сте го имале досега, како скитник. Како да се живее во куќа? Со што да ја опремиме? Не можете да спиете  на подот, кога веќе имате покрив над главата и паркет под нозете. Но, ако се навикнете на удобноста на креветот и другите придобивки од покривот над главата, што ќе сторите ако се најдете повторно на улица? Се плашите дека нема да преживеете.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by THE WEDDING BLISS (@theweddingbliss)

Најскапоценото нешто што конечно го најдовте, станува извор на најдлабоки стравови.

Сите темнини во вас меурат, незапирливо. Ова е затоа што конечно имате место за мир, каде што можете да ја осветлите својата темнина, имате сила да се справите со нив и имате шанса да ги трансформирате. Но, вие не го знаете тоа (сè уште), и она што го знаете е дека сте преплашени.

Сега кога имате нешто скапоцено, имате што да изгубите.

И тоа е страшна мисла. Дури и полоша е мислата дека можеби веќе сте биле толку оштетени, дека ќе умрете од досада во нешто добро и убаво, дека нема да можете да се однесувате, дека ќе се поставите, дека сте станале премногу дивјаци дури и да разберете за што служи куќата. Дека нема да можете да живеете во куќа, освен како скитник.

Без затегнати метафори, вие умирате од страв дека не сте на висина на предизвикот, дека не заслужувате љубов и среќа и дека тоа е само сурово искушение.

Ја зграпчувате среќата и страсно ја гушкате и се плашите дека ќе ја загушите и скршите, додека се обидувате да ја впиете во себе, од желбата утре, кога сè ќе исчезне во агонија, да имате живописно сеќавање на скапоцените моменти. И тогаш се плашите дека ќе полудите, ќе ја изгубите меморијата. Се плашите од себе, затоа што знаете дека ќе уништите сè и дека веројатно веќе го правите тоа , со толку страв и однесување толку иритантно и грубо.

Вие се обидувате да најдете причини зошто да не останете на тоа место  и да се прилагодите на домашниот начин на живот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BST (@bstlovesyou)

Всушност, само ќе ви биде подобро без страв. Но, за да го надминете, за да најдете храброст да ги откриете вашите предрасуди, силата да ги пронајдете причините за вашата штета и да ги залечите раните, треба да работите напорно, да научите многу, да верувате многу, да промените многу . И тоа е многу тешко. Полесно е да се руши отколку да се гради.

Огромна е одговорноста да одлучите да преживеете со личноста од вашиот живот.

Да се ​​избере љубов значи да се избере ранливост, отвореност, постојан напор да се задржи свеста и јасноста и да се избркаат патувањата и стравовите. Единствената сигурност што ја знаете е онаа што носи болка на скршено срце, па логично е да го скршите што е можно побрзо, за да не се вратите на своето поле, во пустината.

Дали ќе останете кукавица или ќе ризикувате сè, за љубов?

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!