ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто кафето е добро за нашето здравје?

Љубителите на кафе тврдат дека тоа ќе ве разбуди побрзо од кој било друг пијалок, а според истражувањата, тоа нуди и одредени здравствени придобивки.

1. Кафето поттикнува добро расположение

Неодамнешна студија го потврди она во што веруваа мнозинството од нас: Кафето е пијалок на среќа! Научниците го поврзаа чинот на пиење кафе со позитивни емоции како задоволство, пријателство, мир и среќа. Истражувањата исто така потврдија дека пиењето на овој пијалок нема негативни ефекти врз нашите емоции.

2. Содржи антиоксиданси

Кафето е исто така богат извор на антиоксиданти кои можат да спречат или да го забават развојот на болести предизвикани од слободните радикали, односно нуспроизводи од клетките на нашите организми кои се хранат со кислород.

Поради ова, некои научници веруваат дека антиоксидансите го намалуваат ризикот од рак. Научниците исто така веруваат дека со внесување кафе, внесуваме и доволни количини на антиоксиданти.

Антиоксидансите од кафето се поврзани со заштитата на здравјето на срцето поради состојки кои ја намалуваат можноста за воспалителни процеси.

3. Може да ги намали шансите за развој на дијабетес тип 2

Со анализа на минатите истражувања, научниците заклучиле пред две години дека кафето го намалува ризикот од развој на болеста за 6 проценти, а за секоја нова чаша што ја пиете, овој процент се зголемува за истиот број . Експертите сметаат дека антиоксидантите и антиинфламаторните својства од кафето се одговорни за тоа.

4. Заштитува од други болести

Истражувањата покажуваат дека пиењето кафе може да значи и заштита од развој на рак, Паркинсонова болест и срцеви заболувања. Исто така штити од когнитивен пад и спречува мозочен удар.

5. Со него, секој напор е полесен

Неколку студии покажаа дека, ако се пие во умерени количини, кафето ја подобрува циркулацијата, работата на мускулите, ја намалува болката и обезбедува енергија. Ова може да биде корисно ако вашиот тренинг е напорен и бара издржливост.

6. Кафето не дехидрира бидејќи се смета дека

Кофеинот одамна има лоша репутација затоа што се веруваше дека придонесува за дехидрираност бидејќи делува како диуретик. Сепак, новото истражување покажа дека се потребни четири дена за да се внесе кафето во организмот со цел да се навикне и со тоа да ги врати негативните ефекти.

На пример, ако пиете кафе наутро и пиете друго во текот на денот, може да почувствувате што значи диуретичен ефект

7. Кафето без кофеин исто така нуди придобивки

Многумина ќе се согласат дека откако ќе се откажат од кофеин попладне, тие спијат подобро и имаат повеќе енергија. За сите оние кои мислат исто, добрата вест е дека кафето без кофеин исто така нуди многу на здравјето – содржи антиоксиданси и ја зголемува будноста.

8. Понекогаш е потребна претпазливост

Како кофеинот влијае на вашето тело е поврзан со вашите гени. Луѓето кои имаат бавен метаболизам може да имаат проблеми со срцето, крвниот притисок… Кај таквите луѓе, кофеинот нема да ги подобри физичките способности, напротив, ќе ги намали.

Кај некои луѓе, кофеинот може да предизвика проблеми со варењето, забрзано чукање на срцето, вознемиреност, извештаи

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!