ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто кожата на нозете е сува и како да ја направите мека ?

Зошто кожата на нозете е сува и како да ја направите мека ?

Конечно пристигна пролетта, сонцето сè почесто ги загрева нашите лица и веќе со нетрпение ги очекуваме потоплите денови кои претстојат. Она што потопло време го носи со себе, секако се отворени сандали, а ние сакаме нозете да изгледаат негувано и уредно во нив. Сепак, кожата на стапалата е особено чувствителна, а многу жени (но и мажи) се борат со груба кожа која многу лесно и брзо се суши, а со тоа и пука или снегулки. Ако и вие се борите со овој проблем, подолу се дадени неколку начини на кои можете да се грижите за кожата на нозете и на тој начин да спречите да се исуши и пука. Следете ги овие совети и безгрижно уживајте во доаѓањето на сончевите денови!

Зошто кожата на нашите нозе се суши дури и кога ја хидрираме?

Многу е можно дека поентата е едноставно да не се користи адекватен крем, кој не е доволно интензивен и ефикасен. Иако некои хидратантни креми можат да бидат совршени за кожата на лицето или телото, треба да имате предвид дека кожата на нозете е дури шест пати посилна од кожата на остатокот од вашето тело – и затоа и треба посебна и силна нега . Препорачливо е да користите креми наменети исклучиво за нега на овој регион, чија формула е наменета да навлезе во кожата и соодветно да ги хидрира петиците.

Турпија за петти  е вашиот најдобар пријател

Турпијата за петти можете да ја најдете во сите подобро опремени аптеки и верувајте ни – тие се одлична инвестиција за која нема да зажалите. Може да ја користите турпијата секогаш кога ќе почувствувате потреба да отстраните мртва и сува кожа, но задолжително направете го тоа на сува кожа, никогаш влажна! Кога вашата кожа е сува, полесно е да се отстрани, а откако внимателно ќе го отстраните површинскиот слој (не притискајте премногу силно и бидете премногу груби) – дајте им на нозете мал спа третман со млака вода и сапун. После тоа, се разбира, нанесете хидратантна крема.

Како да се отстрани особено грубата кожа од стапалата?

Ако вашата турпија за стапалата не е доволна, можете да користите малку погруб тип на турпија, кој е направен од метал. Постои и електрична турпија, но рачната секогаш може да биде побезбедна опција, затоа што ја избирате јачината на притисокот што ќе го примените. Во секој случај, метална турпија ќе ја отстрани поотпорната кожа, затоа не ја сечете со ножици или закуска и бидете крајно внимателни. Исто така, не е добро ако соблечете премногу кожа и предизвикате слабост и истенчување на кожата или иритација.

Дали постојат вообичаени грешки што луѓето ги прават кога се грижат за своите нозе?

Токму тоа што го спомнавме, многу луѓе се обидуваат да ја исечат грубата кожа – наместо да ја лупат. И ние ќе ви кажеме веднаш, не го правете ова воопшто. Верувајте во процесот на поднесување, посветете дополнително време на грижата за вашата кожа – и резултатите ќе дојдат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!