Зошто козјото млеко подобро се вари од кравјото?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Зошто козјото млеко подобро се вари од кравјото?

И која е користа од тоа?

Козјото млеко станува сè попопуларно поради неговите корисни својства.

Познато е дека козјото млеко го нормализира гастроинтестиналниот тракт, го зголемува нивото на хемоглобин и спречува губење на видот. Покрај тоа, козјото млеко има бактерицидни својства, што овозможува не само да се чува многу подолго од кравјото, туку и да има дезинфекција на телото.

Во споредба со кравјото млеко, козјото млеко содржи 6 пати повеќе витамин Б12, кој е одговорен за хематопоезата и правилниот тек на метаболичките процеси. Млекото е богато со калиум, суштински минерал за здравјето на кардиоваскуларниот и нервниот систем. Сијаличната киселина, која се наоѓа во козјото млеко, е неопходна за производство на имуноглобулини и за зајакнување на природната одбрана на телото од вируси и бактерии кои предизвикуваат болести. Млечната маст во козјото млеко е многу сварлива, па полесно се вари и не предизвикува непријатност во цревата.

Генерално, козјото млеко е поквалитетно и поздраво од кравјото поради многу причини. Прво, содржи неколку пати помалку лактоза, а во некои случаи е погоден дури и за оние кои страдаат од алергии или нетолеранција – сепак, треба да се има предвид дека се е индивидуално, а доколку имате проблеми со реакцијата на лактоза, козјото млеко треба да се воведе исхрана само по консултација со специјалист.

Покрај тоа, протеините во козјото млеко се значително подобри по квалитет од протеините во кравјото млеко: тие се карактеризираат со поголема содржина на тиамин – супстанца која е неопходна за функционирање на човечкото тело.

error: Content is protected !!