ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто Настанува Анксиозноста?

Анксиозно растројство или анксиозност е исцрпувачка психолошка состојба што може да биде привремена, но исто така може да биде честа и негативно да влијае на нашиот квалитет на живот и менталното здравје .

Да се ​​справите со анксиозноста не е лесно, но првиот чекор кон решение е да ја разберете и прифатите вознемиреноста , односно да протолкувате што ја предизвикува и кои навики ви помагаат да ја надминете.

Зошто се јавува вознемиреност – следниве 3 причини се најчести:

1. Анксиозност како последица на преосетливост

Со анксиозност честопати се соочуваат интуитивни, премногу емотивни и чувствителни луѓе. Тие лесно апсорбираат енергија и емоции од околината, и ако не станат свесни за својата чувствителна страна и не знаат како да се заштитат од енергетските влијанија на другите луѓе, вознемиреноста може да се појави како последица.

Ако чувствувате бран на вознемиреност во друштво на одредени луѓе или социјални интеракции, најверојатно е наведена причината за вашата состојба. Решението е да ја заштитите својата енергија, како и да го преиспитате кругот на луѓе во кои се движите. Првиот чекор за заштита на енергијата е да се држите настрана од токсични луѓе и енергетски вампири.

2. Страв од неизвесна иднина

Луѓето со исклучително активен ум, односно оние кои премногу размислуваат за можни исходи и последици, се склони кон анксиозност. Премногу размислување може да доведе до неосновани грижи, а грижите може да доведат до вознемиреност. Најчесто во такви мисли се прашуваме – “Што ако се случи нешто негативно?” Ова се најчесто размислувања за иднината и постои страв од губење контрола во одредени ситуации. Медитацијата, прошетка во природа или пишување дневник може да ви помогнат во оваа ситуација или која било техника што може да ве ослободи од негативни и напорни мисли.

3. Анксиозност поради промена

Кога ќе се случат ненадејни и изненадувачки промени во нашите животи или ќе се подготвиме за духовно будење, односно ќе добиеме зголемена свесност, вознемиреноста може да се појави пред самата промена. Во такви ситуации, може да се појави чувство на конфузија и несигурност.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!