ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто Не Е Добро Партнерите Да Бидат Постојано Заедно?

Не треба да се чувствувате лошо ако ви треба малку приватен простор во врската , тоа не значи дека нешто не е во ред. Всушност, тоа може да биде токму она што и вие и вашиот партнер треба да ја зајакнат љубовта.

За да успее врската и да напредува, партнерите мора да бидат посветени не само еден на друг, туку и на самите себе, на нивниот личен развој.

– Важно е да имате време за себе во врска, да ги негувате вашите сопствени интереси, да правите работи во кои уживате; тоа доведува до задоволство и чувство на исполнетост – објаснува лиценцираниот психотерапевт и експерт за машко-женски односи Мајкл Морен.

Ако немате доволно време за себе, може да има несогласувања во врската, па дури и прекинување или изневерување со цел повторно да се воспостави чувство за себе.

Психотерапевтот Кен Пејџ вели дека кога поминуваме одредено време во денот или неделата, враќаме важни делови од нашиот идентитет. Меѓутоа, кога ги занемаруваме, го губиме делот што е неопходен за исполнет живот.

– Да се ​​откажеш од патот на самооткривање значи да се откажеш од една од најбогатите димензии во твојот живот – забележува тој.

Како да му кажете на вашиот партнер дека ви треба малку време за себе

people in love

Иако можеби е малку непријатно да му кажете на вашиот партнер дека ви треба простор, ако го кажете тоа на вистински начин тој нема да се налути.

Морен вели дека пред да го кажеш тоа, размисли зошто ти треба повеќе време да поминеш без некој близок.

– Објаснете му на партнерот дека нема никаква врска со него, туку само со вашата потреба да посветите малку повеќе време на себе. Ако тој навистина ве сака, ќе ја разбере вашата потреба и ќе ве поддржи во тоа – категоричен е Морен

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!