Зошто не треба да јадеме чоколадо пред спиење?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Зошто не треба да јадеме чоколадо пред спиење?

Понекогаш непосредно пред да одиме да спиеме , јадеме чоколадо.

Нутриционистите се согласуваат дека, во тоа време, сепак треба да го избегнуваме.

Една од најомилените слатки во светот може да биде причина за неможноста да заспиете.

Имено, чоколадото содржи кофеин. Количината на кофеин што можеме да ја најдеме во чоколадото варира од вид до вид.

Чоколадото има и теобромин, кој исто така може да нè држи будни токму кога ни е потребен сон. Теоброминот главно се наоѓа во зрната какао, а бидејќи е алкален, му припаѓа на истото хемиско семејство како и кофеинот. Овие две соединенија го зголемуваат нашето уживање во храната, го зголемуваат расположението и будноста.

Колку е потемно чоколадото, толку повеќе кофеин и теобромин ќе најдете.

error: Content is protected !!