ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто не треба да јадеме повеќе од 1 парче лубеница на ден?

Зошто не треба да јадеме повеќе од 1 парче лубеница на ден?

Сè е здраво, но во умерени количини.

„Тие мислат дека лубеницата, јаболкото и бобичасто (топчесто) овошје се само вода со „ витамини “. Во меѓувреме, тие добиваат значителен број килограми на таквата „вода“.

Имам пациенти кои се здебелиле додека јадат само лубеница.

Треба да знаете една работа: плодот е полн со фруктоза. Вишокот на фруктоза, особено на празен стомак, ќе доведе до масна дегенерација на црниот дроб. Исто така, фруктозата придонесува за развој на дебелина, предизвикува имунитет на хормонот на масното ткиво лептин и хормонот инсулин на панкреасот. Ова, пак, доведува до постојано зголемување на апетитот.

Тоа е маѓепсан круг “, тврди Зухра Павлова, ендокринолог од Универзитетската болница во Москва.

Едно парче лубеница обезбедува дури 25% од дневните потреби на витамин Ц. витамин Ц е важен за здрави заби и непца, помага при апсорпција на железо, во одржување на здравјето на сврзното ткиво на кожата, имунолошки функции и заздравување на раните.

Овој витамин содржи и антиоксиданти, па спречува оштетување на клетките преку неутрализирање на слободните радикали – молекули за кои се верува дека се поврзани со стареење и појава на одредени болести.

Постојат растечки докази дека луѓето кои јадат доволно овошје и зеленчук за да ги задоволат своите дневни потреби за витамин Ц имаат постабилен крвен притисок отколку оние кои не јадат доволно важна храна.

Изградете имунолошки систем

Лубеницата има многу витамин А, кој игра важна улога за здравјето на очите, растот на коските, репродукцијата и поделбата на клетките.

Витаминот А е од витално значење за многу други функции, вклучително и регулирање на имунолошкиот систем и производство на лимфоцити. Едно парче обезбедува 30% од дневните потреби.

Можете да изгубите тежина на здрав начин

Бидејќи во многу земји повеќе од 60% од возрасните се со прекумерна тежина или дебели, ризикот од хронични болести се зголемува. Ако сакате да ги намалите факторите на ризик, имајте на ум дека едно парче лубеница има само четириесет калории.

Вкусниот зеленчук е малку калоричен, но изобилува со хранливи материи.

Го зачувува здравјето на срцето

Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат најмалку три оброци овошје и зеленчук на ден се помалку изложени на ризик од смрт од мозочен удар, срцеви заболувања и други причини за срцето отколку луѓето кои јадат само една порција на ден.

Бидејќи лубеницата е многу хранлива и не го оптеретува телото со маснотии, грицкајте ја наместо чоколадо и солени закуски.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!