ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто некои луѓе спијат со лук под перница?

Кога ќе ги прочитате овие причини можеби и вие ќе посакате да спиете со лук под перница. Освен тоа што со векови наназад се смета за најдобар и најмоќен природен антибиотик, некои луѓе белиот лук го ставаат и под перница пред спиење.

Во продолжението на овој текст ќе наведеме неколку битни причини поради кои е здраво да се спие со белиот лук а истите причини не треба да се сфаќаат како суеверие.

Помага кај затнатиот нос

Мирисот на белиог лук може да помогне кај затнатиот нос бидејќи ги прочистува дишните патишта и го поттикнува исфрлувањето на слузокожата. Тој процес е спор но ефектен.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Се верува дека белиот лук ги уништува многите видови на лоши бактерии и има силни антибактериски моќи. Ако редовно спиете со белиот лук под перница постои веројатност дека ќе будите наутро, многу полесно од порано и уште многу поретко ќе бидете подложни на болести.

Ги одбива инсектите

За инсектите а посебно за комарците, белиот лук е отровен и истите бегаат од неговиот мирис, а тоа значи дека доколку спиете со белиот лук, комарците и другите инсекти ќе бегаат од вас.

Ќе спиете подобро

Белиот лук е богат со витаминот Б1 за кој и науката тврди дека помага подобро да да заспивате и да имате мирен сон. Освен тоа, лукот е богат и со витамин Б6, кој го зајакнува излучувањето на мелатотинот, познат како „хормон на сонот“. Исто така се верува дека белиот лук има позитивно влијание на нервниот систем и може да го смири и негува вашиот мозок.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!