Зошто ноктите ја менуваат бојата и што сака да ни каже нашето тело?

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Зошто ноктите ја менуваат бојата и што сака да ни каже нашето тело?

Сите ние креваме паника кога ноктите ја менуваат бојата и затоа за вас подготвивме кус водич. Тој, според бојата на ноктите, може да ги посочи проблемите во телото. Неопходно е да се направи лекарски преглед и специјалистот ќе ви даде соодветна терапија со која ноктите за кратко време ќе се вратат во нормала. Целиот процес на регенерација на ноктите ќе биде забрзан со здрава исхрана и правилна хигиена. Врз основа на бојата на вашите нокти можете да разберете што се случува внатре во вашето тело и какви сигнали ни испраќа тоа.

Жолти нокти

Жолтите нокти се една од најчестите промени во плочката на ноктите. Тие се создаваат поради инфекција или употреба на силни производи како што се, на пример, светлите и концентрирани бои на лакови за нокти. Вашите нокти треба да ја изгубат жолтата боја со употреба на масло од чајно дрво, ако го нанесувате на плочката за нокти секој ден.

Ако не забележите резултати за две до три недели, прекинете со природниот метод на лекување и закажете преглед кај специјалист.

Црни линии или дамки на ноктите

Црните линии или дамки се појавуваат на плочката на ноктите по траума, како што е удирање на ноктот по вратата или по други предмети. Линијата може да ја промени бојата од темноцрвена во црна, а исчезнува во период од два до три месеца по обновувањето на ноктот. Настанува како резултат на воспаление на крвните садови под ноктот. Немојте насилно да го исечете ноктот за да ја отстраните линијата или дамката што е можно побрзо, туку оставете ноктот да расте природно.

crni-linii-nokti

Бели дамки на ноктите

Расфрланите дамки на ноктите можат да сигнализираат дека на вашето тело му недостига цинк. Покрај тоа, тие може да укажуваат на алергиска реакција на кремот за раце и на производите што често ги користите на рацете или на ноктите.

beli-damki-nokti

Не земајте додатоци без надзор од лекар. Задолжително проверете ја прво вашата крвна слика за да ја утврдите точната причина за белузлавите дамки на ноктите.

Недостаток на полумесечина на ноктите

Ноќната месечина го подразбира самиот долен раб на ноктот, со прстот кој е во форма на половина месец и е посветол по боја од останатиот дел од ноктот. Некои од нас имаат изразена белузлава линија, додека други ја кријат под кутикулите.

nokti

Ненадејното исчезнување на полумесечината може да биде сигнал за анемија, неухранетост и депресија. Ако полумесеците на ноктите поцрвенат, тогаш треба да посетите лекар. Тие се сигнал дека вашето тело не функционира правилно и веднаш по нивното појавување може да настане постепено вртоглавица и губење или нагло зголемување на телесната тежина.

Обрнете повеќе внимание на вашето тело и забележете ги малите сигнали што ви ги испраќа тоа.

error: Content is protected !!