ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто ова е најважната фотографија од венчавката на принцезата Дијана и принцот Чарлс?

Зошто ова е најважната фотографија од венчавката на принцезата Дијана и принцот Чарлс?

Пред четириесет години, на 29 јули 1981 година, се венчаа принцезата Дијана и принцот Чарлс. Свадбата на векот беше еден од најгледаните настани во историјата, емитуван во 74 земји и го следеа 750 милиони луѓе. Се венчаа во катедралата Св. Павле во Лондон, а Дијана беше првата кралска невеста што го отстрани зборот послушност од заклетвите во црквата.

Многу фотографии што заминаа во историјата се направени тој ден, но една фотографија направена на балконот во Бакингемската палата се смета за најважна фотографија од венчавката на принцезата Дијана и принцот Чарлс .

Главната слика на денот беше донесена на балконот на Бакингамската палата кога Чарлс ја бакнал Дијана , бидејќи тоа никогаш не се случило пред тоа.

Mirror посвети дваесет страници за тој денот, но фотографијата на насловната страница беше таква бидејќи никогаш порано не виделе нешто слично , откри фотографот Кент Гевин, кој беше еден од главните фотографи на кралската венчавка.

Гевин не бил меѓу фотографите кои го снимиле моментот бидејќи, како што рече, сакал да биде сведок на она што се случува внатре во палатата, но во тоа време не ни знаел каква приказна се одвива пред неговите очи.

“Само да знаев тогаш дека сите поранешни девојки на принцот Чарлс ќе седеат во првиот ред на венчавката. Тоа би била одлична приказна, но се дознав дури по венчавката , додаде фотографот”.

“Има толку многу што знам сега a посакував да го знаев тогаш. Она што го паметам од тој ден е тагата на лицето на Дијана кога ја видов како оди кон олтарот и разликата кога одеше со Чарлс кон вратата на катедралата, среќна и насмеана.”

Свадбата донесе многу радост за сите. Во тоа време во Англија и Обединетото Кралство ситуацијата беше ужасна, стаорци на улица, рецесија, а свадбата беше причина стотици и стотици луѓе да бидат среќни, рече Кент Гевин.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!