Зошто овие пет хранливи продукти се посебно значајни за вашиот организам?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Зошто овие пет хранливи продукти се посебно значајни за вашиот организам?

Протеините се многу важен дел од нашата исхрана. Тие се одговорни за бројни важни функции во телото. Потребни се за речиси сите метаболитички процеси во телото, вклучувајќи го варењето, функцијата на срцето и белите дробови и функција на нервниот систем. Каде се можеме да најдеме протеини за да повеќе ги вклучиме во нашата исхрана.

Месо

Говедското месо и пилешкото месо имаат најголемо количество на протеини и тука можеме само да ја додадеме рибата. Животинските извори содржат клучни хранливи материи, вклучувајќи цинк, витамин Б, витамин Д, омега 3 масни киселини и железо.

Јајца, млеко и јогурт

Јајцата, млекото и јогуроти и некои млечни производи како што е сирењето исто така претстаувваат одличен извор на протеини. Една шолја грчки јогурт може да содржи 23 грама протеини што значи дека тоа е одличен извор. Јајцата во просек имаат околу 6 грама протеини.

Тофу

Тофуто претставува исто така одличен извор на протеини што го прави да биде добар додаток кога водиме диеата, а особено на оние кои практикуваат вегетаријанска диета.

Јаткасти плодови

Оревите имаат многу здравствени бенефити, а една од нив е високото количество на протеини. Кикириките имаат најголема количина на протеини, а бадемите исто така се одличен извор.

Киноа

Киноата е доста хранлива и во 100 грами содржи 14 грама протеини. Исто така содржи влакна и комплекси од витамини Б и Е.

error: Content is protected !!