ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто овие продукти се здрави за вашиот вид?

Зошто овие продукти се здрави за вашиот вид?

Постојат хранливи продукти кои особено се здрави за вашиот вид а ние ќе ви преставиме неколку подолу во текстот за кои веруваме дека ќе ви помогнат да си го збогатите режимот на исхрана.

Морков и тиква

Овошјето и зеленчукот се со портоколова и жолта боја и обилуваат со каратеноид. Каротенодиот содржи и лутеин кој ја штити жолтата дамка која се наоѓа на мрежницата. Каротеноидот го штити окото од силната виолетова боја. Најдобро е да го конзумирате ова овошје така да не бидне премногу готвено бидејќи може да ја намали содржината на каротеноидот во овие хранливи продукти.

Спанаќ и кељ

Каратеноидот, зеаксантин и лутеинот кои се наоѓаат во зеленото овошје помагаат да се одржи жолтата дамка неоштетена. Ова заедно со лутеинот помага жолтата дамка да се одржи неоштетена. Доволно е да се јаде мала количина спанаќ или кељ на неделно ниво за да може нашиот организам да се задоволи со потребата за овие состојки. Спанаќот е богат со витамини и минерали кои исто така помагаат во превенција на многу болести.

Бадем

Еден од најефикасните витамини кој ги штити очите е витаминот Е. Во големи количини витаминот Е се наоѓа во јаткастото овошје, а посебно во бадемите. Витаминот Е е силен антиоксиданс кој може да биде корисен за целокупното тело, а не само за видот. Исто така витаминот Е се наведува како значаен витамин кој го намалува ризикот од добивање на катаракта и дегенерација на жолтата дамка на мрежницата.

Портокал и грејпфрут

Било кое овошје кое е богата со витамин Ц исто така помага во одржување на здравјето на очите. Многу овошки содржи витамн Ц па затоа имате широк избор. Една чаша овошен сок ни дава 124 милиграми витамин Ц. Црвената пиперка содржи 3 пати повеќе витамин Ц од портокалот па од таа причина претставува добра замена за ова овошје.

Хранливи продукти кои се богати со омега 3 масни киселини

Туна, сардина, скуша, лосос и оревите се богати со омега 3 масни киселини. Која е улогата на омега 3 во сочувување на здравјето на очите? Луѓето кои јадат риба која е богата со омега 3 масни киселини имаат многу помалку шанси да заболат од катаракта и дегенерација на макулата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!