ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Зошто почесто се вљубуваме кога е пролет? Постојат логични причини

Зошто почесто се вљубуваме кога е пролет? Постојат логични причини.

Пролетта носи будење – и природата и емоциите, па неизбежно е да се вљубиме.

Деновите стануваат подолги, а сончевото време дополнително ја стимулира енергијата, која беше мирна претходните месеци … Покрај тоа, ги соблекуваме дополнителните слоеви облека, можеме да се движиме поудобно и постои желба за нови искуства. Доколку сте расположени за оваа интересна тема, дознајте повеќе детали во следните редови.

Хормоните проработуваат

Зима значи време кога хормоните престануваат, а кога зборуваме за жени, допамин е клучен. Зголемениот број на сончеви денови во пролет со себе носи будење на сексуалната енергија. Слична промена се случува во светот на мажите во текот на пролетта, но тестостеронот е доминантен кај нив, чие лачење исто така придонесува за полесно слабеење.

Нивото на стрес е помало

Ова е чест случај за време на пролетта, иако тоа не е правило. Изложеноста на сончева светлина го стимулира производството на витамин Д, но и лачење на серотонин – хормон кој влијае на добро расположение. Заради сето тоа, во текот на пролетните месеци, се чувствуваме поенергични, живи и растоварени.

Се будат сетилата

Сè започнува со феромони, природни човечки мириси кои испраќаат заводливи сигнали до спротивниот пол и кои доаѓаат до целосен израз на повисоки температури. Тесно поврзано со тоа е чувството за вкус, па затоа постои теорија дека ако некој не сака мирис, има поголеми шанси да уживаме во бакнеж со него. Кога зборуваме за прегратка, не можеме да не спомнеме окситоцин, кој исто така го нарекуваме хормон на љубовта и кој помага да се зајакне врската со партнерот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!